Ambulantní pošty na švýcarských jezerech

Švýcarská spolková pošta vznikla 1. ledna 1849. V roce 1949 byly ke stému výročí vydány poštovní dopisnice, přičemž vyobrazení na jedné z nich znázorňuje lodní poštu na švýcarských jezerech – OBR.1.

Ambulantní pošty na švýcarských jezerech

Švýcarsko je krajina mnoha velkých jezer (Lucernské jezero  též zvané Jezero čtyř lesních kantonů , Curyšské jezero, Brienzské jezero, Thunské jezero, Zugské jezero a Bodamské jezero) . V první polovině 19. století (od roku 1823) se na nich objevují první parníky a s nimi poštovní přeprava. Byly provozovány lodní poštovní úřady, později se na parnících objevily poštovní schránky. Za nejstarší poštovní linku je považována linka LUCERN-FLÜELEN, která byla provozována od roku 1850 (viz celistvost OBR.2).

Ambulantní pošty na švýcarských jezerech

Nejznámější je lodní pošta na Bodamském jezeře, a to nejen švýcarská, ale též německá a rakouská. Od roku 1868 až do roku 1875 resp. 1894, kdy byla dostavěna pravobřežní a levobřežní železnice Curyšské dráhy zajišťovalo Švýcarsko přepravu podél pošty podél Bodamského jezera parníky. Poštovní razítka lodních pošt rozlišovaly pravobřežní a levobřežní přepravu: «SC HIFFSBUREAU R.UFER Z.S.» a «L. UFER Z.S.» (= Linkes Ufer Zürichsee). Od roku 1874, kdy parníky přešly pod zprávu byly používány razítka bez údaje o poštovním kurzu: «Schiffspost I Zürichsee» und «Zürichsee II» ).

Jako tečku za tímto skromným příspěvkem prezentuji švýcarskou 45-rappovou výplatní známku z roku 1987 znázorňující lodní přepravu na Lucernském jezeře (předlohou k námětu známky byla dobová litografie z archívu Muzea komunikace v Bernu, dříve PTT Museum) – OBR.3.

Ambulantní pošty na švýcarských jezerech


Autor: Jaroslav Tomandl | 26. 10. 2018

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223