Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko

Mikoláš Aleš se narodil v Miroticích v Prácheňském kraji v malé doškové chaloupce. A právě vzpomínky na rodný kraj mu dávaly látku k mnoha ilustracím. Velmi často se na Alšových kresbách objevuje kostel sv. Jiljí se zvonicí z roku 1670.

Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko
"Pršívalo jen se lilo", ORBIS, pohlednice není prošlá poštou.

Obrázek vznikl v létě v roce 1903, kdy se Aleš za deště díval ze svého bytu na Královských Vinohradech č. 1018 na neupravenou stráň pod Českou dětskou nemocnicí, kde si děti za deště dělaly rybníčky v kalné vodě. Vzpomněl si pak na své mirotické mládí a nakreslil hlouček venkovských dětí při hře u potoka, nad nímž se krčí jeho rodná došková chaloupka a věž kostela sv. Jiljí v Miroticích.

Mirotický kostel se též objevuje v písni "Paní jde z louky". Ale také postavičky děvčete s hochem jsou z Mirotic. Je nasnadě se domnívat, že zachumlaný chlapec v čepici je sám Mikoláš Aleš ve vzpomínce z mládí.

Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko
"Paní jde z louky", F. Š. P. V., neprošlá poštou (kresba z roku 1889).

Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko
Kostel sv. Jiljí a hranolová, věžovitá, velmi náročně barokně členěná zvonice z roku 1670 zakončená cibulovou střechou s lucernou.

Postavami jihočeských sedláků a selek, selských hochů i svěžích dívek, výměnkářů, dětí, vandráků i cikánů, jak je všechny viděl za svého mládí v rodném kraji, zaplnil a oživil celou řadu písní z Prácheňska.

Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko
"Piju-li, piju já", Minerva, neprošlá poštou (kresba z roku 1893).

Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko
"Všickni se starají", Novotný- Mišák, Vinohrady, prošlá v roce 1915 (kresba z roku 1892).

Aleš, celým svým cítěním venkovan, rád přenášel do svého bytu kousek venkova, proto vždy z jara vysazoval za okno do květináčů rajská jablíčka, hrách, fazole a turky. V roce 1903 vypěstoval neobyčejně veliký plod turka, který pak zvěčnil i s jeho listovím v písničce z Prácheňska "Jedou cikáni z Taliny".

Alšovy pohlednice - II. Prácheňsko
"Jedou cikáni z Taliny ", F. Š. P. V., pohlednice není prošlá poštou.


Příště: Mikoláš Aleš - Ze života


Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.

Autor: Martin Míča | 3. 8. 2011

Komentáře

PaoSnxCixjJoEII

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223