Alšovy pohlednice - I. Úvod

Datum vydání: 31. 7. 2011


Pohlednice s Alšovým motivem zachycují věrně celý živý národopis českého národa v 18. a 19. století včetně české přírody. Proto si myslím, že by si právem zasloužily větší pozornost.

Jsem pouze sběratel pohlednic, ne žádný odborník, přesto bych se pokusil v několika dalších článcích přiblížit "Alšovy pohlednice".

Má záliba v pohlednicích začala jednoho dne v malém antikvariátu v našem městě. Antikvariát jsem navštěvoval často, spíše však proto, že na mě zde vždy dýchalo takové zvláštní kouzlo dob minulých a pociťoval jsem úctu ke všem těm věcičkám, které kdysi už někomu posloužily. Jednou při návštěvě antikvariátu jsem objevil na dně krabice balíček starých pohledů s motivy M.Alše. Jednalo se tehdy asi o 30 kusů a přiznám se, koupil jsem je spíše proto, že se mi líbily jako obrázky, než z nějakých sběratelských úmyslů. Doma jsem je začal podrobněji zkoumat a jako úplný začátečník jsem se je pokoušel různě třídit, kombinovat a samozřejmě zjišťovat komu, od koho a kdy byly poslány. Musím říci, že od první chvíle mě to naprosto pohltilo ...

Začal jsem navštěvovat různé burzy a aukce, ale zjistil jsem, že"Alšovy pohlednice", nejsou vůbec pro sběratele zajímavé, ba naopak jsou přehlíženy a považovány za jakou si druhou kategorii pohlednic. Čím více jsem jich však do své sbírky získal, tím více jsem chápal význam jeho obrázků. Aleš ve své tvorbě, kterou proměnil v tisíce malých kartonů a důvěrně hovorných kreseb, obsáhl celý český národ v jeho báji, historii, národopisu, pohádce i písni. Myslím, že žádnému jinému malíři se toto nepovedlo.


Mikoláš Aleš, nákladem B. Vavrouška na Vinohradech, č.1154. Prošlá poštou v roce 1913.

Aleš čerpal náměty ze všech stran. Velkou předlohou mu byly národní písně a říkadla jak z jeho rodného Prácheňska, tak ze všech krajů českých, moravských a Slovenska.


"U našeho chlíva", nakladatel Jindřich Plichta, Praha. Pohlednice je prošlá v roce 1917.

Častým námětem byly postavy z historie českého národa.


"Bývali Čechové" M.Aleš, Série II. E. Šolc, spol. s r.o. v Karlíně.

Pohlednice je zajímavá tím,že je součástí kompletu šesti Alšových pohlednic, které tvoří dopis mládence z roku 1917 své milé, který napsal na datové strany těchto pohlednic.

Mnoho Alšových obrázků zachycuje běžné výjevy a situace ze života, tak jak je sám prožil nebo pozoroval.

"Osiřelo dítě", vydala Okresní péče o mládež v Uničově ve prospěch dětí osiřelých, chudých a trpících. Pohlednice není prošlá poštou.


Tento obrázek vznikl jednoho dne v roce 1888, kdy Aleš při své práci zachytil smutný a upjatý pohled své dcery. Představa, že by se s ním něco stalo a jeho dítě by osiřelo, dala vzniknout kresbě, která se následujícího roku stala součástí cyklu" Sirotek".

Příště: Alšovy pohlednice - Prácheňsko

Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.

Autor: Martin Míča

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz