Alfons Mucha – 150 let - Z

Datum vydání: 26. května 2010
Název emise: 150 let Alfons Mucha - Z
Nominální hodnota: Z
Katalogové číslo: 635
Autor: Alfons Mucha, Zdeněk Ziegler
Tiskové listy: á 6 ks výplatních známek ve formě celoplošných samolepek s oddělením formou průseku
Rozměr obrázu známky: 44 x 55 mm
Druh tisku: ofset v barvách hnědé, žluté, červené a černé

Alfons Mucha – 150 let - Z

Alfons Mucha – 150 let - Z

Alfons Mucha – 150 let - Z

Alfons Mucha – 150 let - Z

Námět známky:

Známkový sešitek se samolepicími výplatními známkami s náměty z díla Alfonse Muchy. Vychází u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy. Tématem sešitku je grafická úprava slavného díla Alfonse Muchy: Zvěrokruh.
Alfons Mucha se narodil v Ivančicích v rodině soudního zřízence Ondřeje Muchy. Studoval na Slovanském gymnáziu v Brně, kde si přivydělával jako chrámový zpěvák v petrovském chlapeckém sboru. Po neúspěchu u přijímacích zkoušek na pražskou Akademii krátce pracoval jako písař u ivančického soudu. Roku 1879 odchází do Vídně pracovat jako malíř divadelních dekorací do firmy Kautský - Brioschi - Burghardt. Pracoval také na vytvoření dekorací interiérů zámku Emmahof nedaleko Hrušovan nad Jevišovkou. V roce 1885 odešel do Mnichova a o dva roky později do Paříže. Zlom v jeho kariéře nastal roku 1897, kdy dostal zakázku k vytvoření plakátu pro herečku Sarah Bernhardtovou. Herečka později uzavřela s Muchou smlouvu a pro ni a Divadlo Renesance v Paříži vytvořil několik dalších plakátů. Jeho životním dílem je cyklus velkoformátových pláten Slovanská epopej, na kterých pracoval sedmnáct let. Alfons Mucha byl v USA velmi oblíben a uznáván, duchem byl však velký vlastenec. Byl prvním autorem poštovních známek a bankovek samostatné Československé republiky. Mucha nebyl však jen grafikem a tvůrcem světoznámých plakátů ve stylu art nouveau (secese), oplýval všestranným nadáním a zasahoval do mnoha oborů, sochařstvím, designem počínaje a divadlem konče. Navrhoval viněty na láhve, čokolády, cigarety či maloval menu pro restaurace. Zemřel v roce 1939 po výslechu gestapem na zápal plic. Je pochován na hřbitově na pražském Vyšehradě.
Známka s písmenem "Z" odpovídá ceně za prioritní Obyčejnou zásilku do zahraničí do 20 g - mimoevropské země (aktuálně 18 Kč).
Stejně jako známky s nominální hodnotou jsou i písmenové známky kombinovatelné. Každá ze známek se dá samostatně či v kombinaci s jinými známkami použít pro zásilky adresované ČR i do zahraničí.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkami jsou vydávány i obálky prvního dne vydání a příležitostná razítka. Ke známkovému sešitku s písmenovou známkou Z je obálka prvního dne vydání s grafickou úpravou detailu Muchova obrazu: Job. Obálka byla vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě zelené.
(zdroj www.cpost.cz)

Alfons Mucha – 150 let - Z

Alfons Mucha – 150 let - Z

Alfons Mucha – 150 let - Z


Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 26. 5. 2010

Komentáře

Velikost známek

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223