Ach ta filatelie ...

Vážení čtenáři,
tento příspěvek je spíše povzdechnutím nad tím, o čem v poslední době přemýšlím. Nedávno jsme na Infofila.cz zveřejnili příspěvek Doc. Jaroslava Špačka s názvem Společnost sběratelů neoficiálních příležitostných celin, kde je návrh na založení nové Společnosti při SČF.

Jelikož je dobře známo, že podpora filatelistických výrobků (produktů) v řadách organizované filatelie je prakticky nulová, rád bych se v tomto příspěvku zamyslel nad tím, proč to, když jde vlastně o produkty, které filatelii popularizují.

Jaký je rozdíl mezi personalizovanou známkou a neoficiálním přítiskem na celině? Prakticky žádný, každý si může vyrobit, co uzná za vhodné a pokud není porušena některá z podmínek pošty, je možné je i přeci poštovně použít. Mají poštovní platnost a to je důležité! Jak personalizovanou známku, tak i celinu s přítiskem můžete poslat svým známým. Rád bych myšlenkami zavítal do podobného oboru, jakým je filokartie. Ročně vychází pro sběratele pohlednic tisíce námětů a vydavatelů je také spousta. Já jim strašně závidím tu volnost ve výběru, který materiál do sbírek zařadit. Nikdo jim nepředepisuje to a tamto sbírejte a tohle ne, protože to s filokartii nemá nic společného. Proč organizovaná filatelie tyto podmínky udává?

Co se týče tohoto výstavními řády zakázaného materiálu. Ať to jsou neoficiální přítisky na celinách, FDC, NL a podobné jasně filatelistické produkty, jsou to produkty určené výhradně pro námětové sběratele a ti je ve svých sbírkách ponechají, protože je sbírají pro zábavu a ne proto, aby časem získaly filatelistickou hodnotu. V různých těchto filatelistických výrobcích jsou uchovány vzpomínky na výstavy a setkání nás filatelistů.

Jelikož filatelie je hlavně o lidech, nenechme si vnutit nesvobodný názor, co máme ve sbírkách ponechat a čeho se rychle zbavit, protože to je noční můrou některých filatelistů. Zkuste si vzpomenout, kdo v začátcích filatelie respektoval třeba perfiny na známkách? Také jsou to vlastně soukromé výrobky, ale poštovní platnost měly! A jak se za ta léta pohled některých sběratelů změnil k nepoznání? Perfiny jsou oblíbené a sběrateli vyhledávané a co teprve exponáty na toto téma? Těch je čím dál tím více. Proč by někdo nemohl vystavit svůj exponát třeba právě zmiňovaných a odsuzovaných neoficiálních příležitostných celin nebo personalizovaných známek? Copak si to není podobné a nemá to stejný filatelistický charakter?

Ach ta filatelie, někdy jí nerozumím ...

Vítám jakoukoliv diskusi na toto téma.

Autor: Zdeněk Jindra | 26. 3. 2004

Komentáře

Ach ty FDC ...

Jiný pohled

RE: Jiný pohled

RE: Jiný pohled

RE: Jiný pohled

RE: Jiný pohled

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223