80. výročí letiště Praha

Datum vydání: 5. dubna 2017
Název emise: 80. výročí letiště Praha
Nominální hodnota: 32 Kč
Katalogové číslo: 921
Výtvarný návrh: Michal Brix
Rytina: Jaroslav Tvrdoň
Tiskové listy: á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23
Druh tisku: rotační ocelotisk kombinovaný hlubotiskem

80. výročí letiště Praha

Námět známky:

pohled na charakteristickou letištní věž s přistávajícím historickým letadlem. V levém horním rohu známky se nachází vlajka České republiky.

Letiště Václava Havla Praha neboli letiště Praha – Ruzyně si připomíná 80. výročí od zahájení provozu. Za osm desítek let se jeho plocha zvětšila desetkrát, letiště odbavilo více než dvě stě milionů cestujících ve více než čtyřech milionech letů. Prvním civilním letištěm v Praze bylo letiště ve Kbelích, nicméně koncem dvacátých let minulého století se ukázalo, že už kapacitně nevyhovuje, a proto tehdejší vláda rozhodla o vybudování ruzyňského letiště. 24. 7. 1933 byly zahájeny stavební práce. Letištní areál zahrnul 108 hektarů, z nichž 35 připadlo na zastavěnou část letiště, tedy provozní objekty, komunikace a ostatní zařízení. Dráhový systém tvořily travnaté vzletové a přistávací dráhy. Terénní úpravy letištní plochy trvaly necelý rok a bez mechanizace bylo přesunuto 570 tis. m3 zeminy a oseto 90 ha ploch. Základní výstavba trvala 44 měsíců a byla dokončena 1. 3. 1937, do provozu bylo letiště uvedeno 5. 4. 1937. Po osmdesáti letech od zahájení výstavby je Letiště Václava Havla Praha moderním vzdušným přístavem a vstupní bránou do České republiky.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

80. výročí letiště Praha

80. výročí letiště Praha

80. výročí letiště Praha

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 7. 4. 2017

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223