70. let od úmrtí významného spisovatele Karla Čapka

25. 12. 1938 zemřel jeden z největších spisovatelů našich novodobých dějin Karel Čapek. Letos si připomínáme již 70. let od jeho úmrtí a proto čtenářům přinášíme menší příspěvek doplněný ilustracemi poštovních známek.
70. let od úmrtí významného spisovatele Karla Čapka
Vlastní karikatura Karla Čapka

Karel Čapek se narodil 9. 1. 1890 v Malých Svatoňovicích. Redaktor Národních listů a později i Lidových novin. Manžel populární herečky Olgy Scheinpflugové. K jeho dílům patří především Bílá nemoc, Dášeňka čili Život štěněte, Hordubal, Hovory s T. G. Masarykem, Krakatit, Matka, Povětroň, RUR, Továrna na absolutno, Válka s Mloky ..atd.

Čapek se stal celoživotním přítelem T. G. Masaryka - prvního Československého prezidenta. Jejich cesty se sešli v roce 1922. Doporučuji k přečtení Hovory s T. G. Masarykem, které i dnes přinášejí zdravé názory na svět a komplexní pohled na demokracii. Antifašistický a morální odkaz je ve většině jeho literárních prací. Především Válka s mloky je skrytým pohledem na fašistickou rozpínavost oné doby a možným varováním i dnešního světa - války jsou zde pořád. Jako první vymyslel a použil slovo robot ve své knize RUR, které se nyní používá v celém světě.

70. let od úmrtí významného spisovatele Karla Čapka
Známka zobrazující Karla Čapka

Nezapomeňme na odkaz Karla Čapka a jeho přínos pro naší republiku. Doporučuji k návštěvě velmi zajímavé stránky http://capek.misto.cz/ a Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích.

Autor: Zdeněk Jindra | 9. 12. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223