Nabídka našeho eshopu

Československo 1918-1939, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč.zesílených obalů - zasklené

Zasklený komplet Československo 1918-39 + 1x desky+1x archivní box

  • Cena: 3545 Kč

600. výročí Staroměstského orloje v Praze

Datum vydání: 16. června 2010
Název emise: 600. výročí Staroměstského orloje v Praze
Nominální hodnota: 21 Kč
Katalogové číslo: 640
Autor: Adolf Absolon
Tiskové listy: á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: ofset v barvách modré, žluté a černé

600. výročí Staroměstského orloje v Praze

Námět známky:

Na známce je zobrazen orloj v noci. V centru Prahy, na jižní stěně Staroměstské radnice, již po staletí funguje jeden z nejznámějších a také nejstarších orlojů na světě. Vznik stroje byl upřesněn na rok 1410. Je složen z astronomické části, kalendářového kola a pohyblivých figurek. Jednou z nejstarších součástí orloje je hodinový stroj a astronomický číselník. Orloj je složen ze dvou ciferníků. Vnější ciferník s arabskými číslicemi ukazuje staročeský čas, počítá se od východu slunce a tento "čtyřiadvacetník" se točí. Vnitřní číslování římskými číslicemi je také pojato ve stylu 24 hodinového cyklu, je fixní, nahoře ukazuje poledne, dole půlnoc. Patrně v 17. století byly přidány dřevěné sošky a figury apoštolů. Od roku 1735 byl v kritickém stavu a pražský magistrát dokonce uvažoval o jeho prodeji. Zachráncem se stal astronom Antonín Strnad, pod jehož dohledem provedl opravu stroje v letech 1787 - 1791 hodinář Šimon Landesperger. Během posledních dnů 2. světové války byl orloj těžce poškozen při požáru Staroměstské radnice a po velkém úsilí uveden znovu do chodu roku 1948. Stroj orloje se skládá ze čtyř součástí - stroje hlavního, zvonícího, bicího a kalendářního. Figurky 12 apoštolů v dnešní podobě pocházejí z druhé poloviny 20. století od řezbáře Vojtěcha Suchardy. Se vznikem Staroměstského orloje je spojena i legenda o mistru Hanušovi. Ten byl podle legendy oslepen na příkaz staroměstských radních, aby jinde nemohl postavit podobný orloj. Mistr Hanuš se ale dovtípil, že šlo zřejmě o plán radních, a požádal svého pomocníka, aby ho zavedl k vnitřní části orloje. Poté vložil ruku do mechanismu stroje a orloj na dalších sto let zastavil.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou je vydávána obálka prvního dne vydání a příležitostné razítko. Na obálce je stylisticky vyobrazen hodinový stroj orloje. Obálka je tištěna ocelotiskem z plochy v barvě černé.
(zdroj www.cpost.cz)

600. výročí Staroměstského orloje v Praze

600. výročí Staroměstského orloje v Praze

600. výročí Staroměstského orloje v Praze

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Zdeněk Jindra | 15. 6. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč
Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč