200. výročí narození Hanse Christiana Andersena

Světoznámý dánský spisovatel Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805 jako syn chudého ševce v dánském městě Odense. Tady získal během prvních let svého života dojmy a zkušenosti, které později ovlivnily jeho život i literární tvorbu. Ve 14 letech se vydal hledat štěstí do hlavního města Kodaně. Přál si stát se významným romanopiscem, ale proslavil se především jako autor pohádek, které mu přinesly celosvětovou proslulost. Díky své pracovitosti a výjimečnému talentu získal uznání a řadu ocenění. Za svůj život množství pohádek, románů, básní i divadelních her. Zůstaly po něm také jeho cestopisy, deníky a korespondence, které jsou odrazem jeho vnitřního života.

200. výročí narození Hanse Christiana Andersena 200. výročí narození Hanse Christiana Andersena 200. výročí narození Hanse Christiana Andersena


Andersen byl energický, pracovitý, měl pevnou vůli. Miloval děti, ale sám žádné neměl. Dokonce se ani nikdy neoženil. Rozuměl dobře světu dětí, jejich myšlení a hraní a dokázal to využít ve svých pohádkách. Všechno to jsou pohádky, které sám vymyslel. Někdy jsou neobvyklé, trochu smutné nebo pochmurné až strašidelné. V tom se odrážejí jeho zážitky a zkušeností z dětství. Ale děti na celém světě si je oblíbily a stále je čtou nebo si je nechávají číst. K těm nejznámějším patří „Císařovy nové šaty“, „Princezna na hrášku“, „O ošklivém káčátku“ nebo „Sněhová královna“.

Hans Christian Andersen byl všestranně nadaný a měl řadu zálib. Měl rád hudbu. K jeho oblíbeným činnostem patřilo vystřihování siluet z papíru. Zajímal se o vše nové, lákaly ho nové technologie. Byl okouzlen vlaky a rád jimi cestoval. Ostatně cestování patřilo k jeho největším koníčkům. Navštívil řadu zemí, byl i v Praze. Zájem o vše nové se odrazil i v jeho zájmu o fotografii.

Letošní 200. výročí narození se slaví v mnoha zemích. K této příležitosti už vyšlo i několik nových známek. Dánsko vydalo 2. března 2005 na počest svého zřejmě nejslavnějšího rodáka sérii čtyř známek, které charakterizují Andersenův život.

DKK 4.50 – Portrét Hanse Christiana Andersena
Hans Christian Andersen byl fascinován fotografií a fotografickou technikou. Byl pravidelným návštěvníkem fotografického studia v Kodani až do své smrti v roce 1875. Dochovalo se asi 160 fotografií H. C. Andersena. Předlohou pro známku je portrétní fotografie kterou vytvořila jeho domácí Thora Hallagerová na konci 60. let 19. století.

DKK 5.50 – Hans Christian Andersen jako Umělec
Hans Christian Andersen byl velice produktivní umělec. Jeho dílo zahrnuje kresby, vystřihovánky z papíru, dětské obrázkové knížky a koláže. Andersenovo úsilí o stříhání a nalepování bylo stejně velké jako jeho úsilí cestovat a psát, a nikdy nikam nešel bez nůžek a pera. Známka zobrazuje jeho vlastní nůžky a vystřihovánku.

DKK 6.50 – Hans Christian Andersen jako Spisovatel
Hans Christian Andersen publikoval za svůj život 156 pohádek. A dalších 18 se objevilo později. Napsal také 14 románů, přibližně 50 dramatických příběhů, tucet cestovních deníků, kolem 800 básní a mnoho autobiografických děl, tj. dopisů a deníků.

DKK 7.50 – Hans Christian Andersen jako Cestovatel
Hans Christian Andersen byl zkušený cestovatel. Uskutečnil 29 výletů do zahraničí, a vlastně strávil přibližně 9 let svého života mimo Dánsko. Zajímal se o moderní dopravu a byl jedním z prvních, kdo cestoval parní lokomotivou. Známka zobrazuje cestovní boty Hanse Christiana Andersena a část jeho kresby Villy Borghese v Římě, kde strávil Vánoce roku 1833.

Osobnosti Hanse Christiana Andersena a jeho dílu je věnována řada známek mnoha států světa, mezi nimi i naší země. Nebyl by problém sestavit o něm tematický exponát. Na známkách najdete jeho portrét, ale také jeho pohádky, místa, kde pobýval atd. Pro inspiraci se můžete podívat třeba na Internet, kde najdete nejen množství stránek věnovaných přímo Andersenovi a jeho literárnímu dílu, ale také známkám vydaným na jeho počest. K těm nejlepším stránkám určitě patří http://www.heindorffhus.dk/frame-AndersenWelcome.htm . Tady najdete jeho životopis i texty pohádek v angličtině a vše pečlivě dokumentováno snad všemi známkami, které se k osobě Hanse Christiana Andersena vztahují. Zajímavou adresou je i http://www.hca2005.com/, kde jsou stránky věnované letošním oslavám H. C. Andersena v Dánsku. Seznam známek věnovaných oslavenci je i na http://hca.gilead.org.il/.

200. výročí narození Hanse Christiana Andersena 200. výročí narození Hanse Christiana Andersena 200. výročí narození Hanse Christiana Andersena


Připomeňte si tohoto dánského pohádkáře třeba tím, že si přečtete nějakou jeho pohádku. A zkuste se zamyslet, jestli by téma pohádek nemohlo být filatelistickou inspirací zrovna pro vás.

Autor: Zdeněk Töpfer | 16. 4. 2005

Komentáře

Hans

H.Ch. Anderson

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223