175.výročí Saské Paroplavby

Německá emise k 175.výročí Saské Paroplavby mi dala podnět k letmému pohledu do Drážďan, mateřskému přístavu této lodní společnosti. Ve dnech 8.-10.července 2011 zažily Drážďany velké oslavy a slavnou defilírku - plavbu historických bočnokolesových labských parníků. Nechyběl ani parník VLTAVA Pražské paroplavební společnosti.

Při té příležitosti jsem vzal do rukou moji nejvzácnější pohlednici s vyobrazením labského parníku "Stadt Wehlen" Sasko-české paroplavební společnosti z roku 1900. Pohlednice obsahuje několik informací. Hlavním motivem pohlednice je saské městečko Wehlen, dále vidíme parník STADT WEHLEN, který pod vlajkou Sasko-české paroplavební společnosti plul v létech 1890-1921. Pohlednice byla zřejmě nabízena cestujícím na dalších lodích Sasko-české paroplavby, o čem svědčí razítko "D.Dresden" (parník Dresden). Datum 23.VIII.1900 zřejmě prozrazuje den, kdy kupující pohlednici koupil, a která pak mohla být odeslána přes poštovní schránku na parníku (tato pohlednice je žel nepoužitá). Labské osobní parníky v té době byly vybaveny poštovními schránkami.

Sasko-česká paroplavební společnost (Sächsisch-Böhmische Dampfschifffahrts-Gesellschaft) byla založena v Drážďanech v roce 1836 jako Labská paroplavební společnost (Elbdampfschifffahrts-Gesellschaft) , proto tedy oslavy 175.jubilea. V roce 1867 byla přejmenována na Sasko-českou paroplavební společnost. Druhá světová válka byla předělem v historii saské paroplavby. V roce 1948 pak došlo k znárodnění společnosti, která v té době vlastnila stále ještě 16 parníků. Vznikla státní firma VEB Elbeschiffahrt Sachsen (Labská plavba Sasko). Dnes společnost Saská paroplavba (Sächsische Dampfschiffahrt) vlastní unikátní flotilu devíti historických kolesových parníků, kterých úctyhodné stáří činí 82 až 132 let. Flotilu doplňují dvě salonní lodě a dvě menší motorové lodě pro vyhlídkové plavby.

Z funkčních historických parníků Saské paroplavby stojí za zmínku kolesový parník "DIESBAR" z roku 1884, poháněným parním strojem z roku 1841 (nutno smeknout!). Tento parní stroj pochází z parníku "BOHEMIA", který dosloužil v roce 1856.

175.výročí Saské Paroplavby

175.výročí Saské Paroplavby


Autor: Jaroslav Tomandl | 21. 7. 2011

Komentáře

XCPrfwihFP

cMjhdzEERMgWa

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223