150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků

Datum vydání: 7. března 2012
Název emise: 150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 714
Výtvarný návrh: Pavel Hrach
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků

Námět známky:

Na známce jsou zobrazeny matematické a fyzikální symboly. Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF) je jednou z nejstarších dosud existujících učených společností v českých zemích. Byla založena roku 1862 jako Spolek pro volné přednášky z matematiky a fyziky (Jednota českých matematiků). Jejím posláním od začátku bylo zlepšování výuky fyziky a matematiky na školách všech úrovní a typů a dále pak směřovat k podpoře a rozvoji těchto věd. V důsledku vlasteneckých snah byl roku 1869 spolek rozšířen (Jednota českých matematiků a fyziků). Členstvo jednoty tvořili z velké části kantoři středních škol a institutů vyššího vzdělávání a dále i profesoři vysokých škol a vědci. V roce 1870 začala Jednota vydávat Zprávy Jednoty českých matematiků a fyziků, z nichž o 2 roky později v roce 1872 vznikl časopis věnovaný matematice a fyzice (Časopis pro pěstování matematiky a fysiky), vůbec první matematický časopis v Rakousku-Uhersku. O rok později vydává již Jednota učebnice a vědecké monografie. Po vzniku samostatného Československa se stala de facto monopolním kvalifikovaným vydavatelem učebnic, odborných knih a časopisů s matematicko-fyzikální tematikou. Na začátku 50. let musela Jednota převést majetek ve prospěch nově vzniklé Československé akademie věd, a stala se učenou společností při ČSAV. Matematická část její knihovny se stala základem fondu knihovny Matematického ústavu, kde je opatrována dodnes. V letech 1921 až 1939 a 1945 až 1993 se používal název Jednota československých matematiků a fyziků.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. Obrazová část obálky tematicky doplňuje emisi. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě modré. Na razítku je v kruhu textu Praha a 7. 3. 2012 vyobrazena číslice 150, v nule je ve zlomku umístěn text JČMF. Autorem rytiny obálky prvního dne je grafik a rytec Jaroslav Tvrdoň.
(zdroj www.cpost.cz)

150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků

150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků

150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 13. 3. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223