15. výročí on-line magazínu Infofila.cz

Datum vydání: 14. 10. 2017


Naše Infofila slaví dnes své patnácté narozeniny. Infofila je tedy již 15-leté dítě, které ale roste nevídaným tempem a má se čile a aktivně k světu. Do zletilosti Infofily ještě nějaký ten rok schází, ale to nic nemění na její váze a odbornosti, kterou si za tuto dobu poctivou prací získala. Zavzpomínejte si s námi v tomto článku na patnáctiletí s naší Infofilou a vedoucím redaktorem a zakladatelem Zdeňkem Jindrou.


Vedoucí redaktor Infofila.cz - Zdeněk Jindra (karikatura)

Do začátku výročí by stálo za to uvést tradičně trochu statistik. Od 14. 10. 2002 do 14. 10. 2017 (tedy do dnešního dne) bylo vydáno již přes 5 870 článků. Články byly celkem zobrazeny přibližně … 17 000 000 krát. Co se týče samotné návštěvnosti, ta je měřena pomocí toplist.cz od 27. 10. 2003, což sice není hned od začátku Infofily, ale je zde uvedeno, že nás již navštívilo přes 2 392 000 unikátních návštěvníků-lidí (neplést s počtem zobrazených stránek, to jde celkově do stovek miliónů).

Tyto i jiná čísla dokazují, že naše práce a práce našich redaktorů má smysl a velký význam pro naší filatelistickou veřejnost. To, že je Infofila uznávaná mezi znalci a odbornou filatelistickou veřejností, je zřejmé a samozřejmé. Ale je uznávaná i významnými osobnostmi z jiných oborů lidské činnosti – například výtvarné umění, historie, spisovatelé a mnoho dalších.
Z odborné filatelistické veřejnosti stačí pro příklad aktivit Infofily zmínit populární rozhovory, které Infofila pravidelně zveřejňuje a jména, která jsou v našem oboru významná:

Pavel Hirš, Lumír Brendl, Petr Fencl, Jiří Sedlák, Julius Cacka, Walter Müller, Vojtěch Jankovič, Peter Hoffmann, Ludvík Pytlíček, Jaroslav Punčochář, Miroslav Langhammer, Jaroslav Maleček, Jaromír Petřík, Zdeněk Jindra, Ján Mička, Josef Fronc, Ľubomír Floch, Jaroslav Tomandl, Peter Valdner, Viliam Kučera, Zdeněk Töpfer, Jiří a Radek Černý a mnoho dalších českých, slovenských i zahraničních sběratelů, se kterými Infofila za těch 15 let přinesla mnoho hodnotných a zajímavých rozhovorů.

Infofila se věnuje i výtvarnému umění, rytcům a tvůrcům poštovních známek a tak i tato jména nikoho jistě nepřekvapí:
Josef Liesler, Tibor Bartfay, Jozef Baláž, Jiří Bouda, Martin Činovský, Ivan Schurmann, Pavel Sukdolák, Mikuláš Klimčák, Jaroslav Němeček, Dušan Grečner, John Mucha, Vladimír Močalov, Adolf Born, Lubomír Vaněk, Igor Rumanský, Jiří Winter - Neprakta, Arnold Feke, Miroslav Cipár a desítky dalších rozhovorů přinesla a zveřejnila naše Infofila.

Zdeněk Jindra se s Infofilou a Mladým sběratelem dlouhodobě věnuje propagaci filatelie na internetu i v tištěných časopisech a za tuto dobu bylo opět vyzpovídáno desítky vedoucích KMF a mladých filatelistů. Například:

Jirka Dvořák, Stanislav Dušek, Stanislav Sýkora, Václav Špatný, Jakub Macoun, Oldřich Pelíšek, Jan Regula, Michal Musil, Standa Horák, Vojta Šalamoun, Sára Soukupová, Martin Tůma, Kristina Hončarivová, Petr Smutný, Pavlína Ondrejková, Martin Držmíšek …atd.

Z výčtu jmen a rozhovorů a našich aktivit je jistě jasné o co se Infofila dlouhodobě snaží a co je tedy záměrem těchto našich stránek. Informace, odbornost, široký magazínový záměr a obsahová aktivita stránek. Soustředíme se tedy se svými rozhovory a články na filatelistickou veřejnost a dění v ní.

Zajímáme se o organizovanou filatelii a tedy i o SČF (aktivně Svaz podporujeme a propagujeme – nejen tedy jejich společnosti jako je Společnost sběratelů československých známek nebo Česká námětová společnost). Na mládežnickou filatelii se zaměřujeme od začátku v seriálech pro mládež a začátečníky (kolik takových článků již na Infofile vyšlo nelze ani spočítat a ani kolik mládežníků se díky tomu podařilo pro filatelii získat a i odborně vzdělávat). Podporujeme vedoucí KMF a přinášíme jim rady jak vést KMF a nápady k vylepšení těžké situace v mládežnické filatelii. Věnujeme se výstavnictví, vystavovatelům a propagacím výstav.

Přinášíme informace o naší i zahraniční známkové tvorbě, rytcích, umělcích. Detailně popisujeme novinky ČR. Zveřejňujeme recenze na odborné filatelistické časopisy, literaturu a sběratelské pomůcky.

Přinášíme studijní a odborné články pro specialisty našich známek a rozhodně ne v neposlední řadě naší Hlídku sběratelů, kde varujeme před padělky a upozorňujeme na padělatelské aféry. Toto vše je menší výčet našich rozsáhlých aktivit za toto období. Záměrem Infofily je v zavedeném obsahu pokračovat a dokonce ho i co nejvíce vylepšovat. Vítáme Vaše nápady na našem emailu a samozřejmě nové redaktory do našich řad.

Nebráníme se ani tvrdým a odborným polemikám, které na našich stránkách čas od času zveřejňujeme ve stylu ostrého, ale věcného mistra filatelistického pera legendárního odborníka E. Hirsche. Nezastáváme totiž názor, že je nutné vše ututlat a zamést pod koberec, ale naopak ukázat na nepravosti, faleš a případně i na promyšlené či rozsáhlé podvody a tím naše sběratele co nejvíce ochránit, o což v prvé řadě jde.

K 15. výročí naší Infofily nám vše nejlepší přejí pochopitelně především filatelisté. Děkujeme všem za gratulace a přejme si všichni co nejzajímavější obsah v dalších letech Infofily.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz