100. výročí založení Československého červeného kříže

Datum vydání: 13. listopadu 2019
Název emise: 100. výročí založení Československého červeného kříže
Nominální hodnota: 19 Kč
Katalogové číslo: 1053
Výtvarný návrh: Klára Melichová
Tiskové listy: á 50 ks známek
Rozměr v mm: 40 x 23
Druh tisku: plnobarevný ofset

100. výročí založení Československého červeného kříže

Námět známky:

symbolická grafická úprava kříže, tvořená částí lidské tváře; doplněno textem a logem současného českého červeného kříže

Humánní myšlenky Červeného kříže zapustily své kořeny na našem území již před více než 130 lety. Za oficiální datum vzniku Československého červeného kříže však bývá považován až počátek února 1919, tedy několik měsíců po vzniku samostatné Československé republiky. Již 1. února 1919 se v Obecním domě v Praze sešla přípravná schůzka sociálních pracovníků, zvolila užší výbor a vyslala delegaci k prezidentu republiky T. G. Masarykovi s žádostí o vyslovení souhlasu se vznikem nové organizace a se jmenováním jeho dcery Dr. Alice Masarykové do funkce předsedkyně ČSČK. Prezident republiky svým dopisem z 6. února 1919 této žádosti vyhověl. Toto datum je považováno za oficiální datum založení Československého červeného kříže. Alice Masaryková vykonávala funkci předsedkyně až do roku 1938. Dnes se členové těchto organizací věnují i celé řadě dalších humanitárních činností, jejichž adresáty jsou nejen lidé stižení ozbrojeným konfliktem či přírodní katastrofou, ale i senioři, bezdomovci, osamělé matky, zdravotně oslabené děti či invalidé. Součástí jejich aktivit je také organizace dárcovství krve a výuka poskytování první pomoci. V současné době má asi 20 000 členů a dobrovolníků sdružených v 692 místních skupinách.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

100. výročí založení Československého červeného kříže

100. výročí založení Československého červeného kříže

100. výročí založení Československého červeného kříže

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 3. 12. 2019

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223