Zpravodaj 3-4/2002: Balonový let ve Žďáru nad Sázavou

Datum vydání: 10. 9. 2003


Vysoce aktivní Klub filatelistů 06-10 ve Žďáru nad Sázavou si může do své kroniky zapsat další mimořádný úspěch: v roce oslav 50 let organizované filatelie v tomto městě - srdci Vysočiny - uspořádal v neděli 1. září 2002 v rámci rozsáhlých osmidenních oslav 750. výročí založení cisterciáckého kláštera ve Žďáru (dnes zámek Žďár ve stejnojmenném předměstí) balonový let s přepravou poštovních zásilek.

Klub získal pro tuto atraktivní akci zkušeného profesionálního pilota Dana Madera z Předklášteří u Tišnova, jenž připravil svůj oficiálně registrovaný horkovzdušný balon OK-5060 k večernímu startu ze žďárského náměstí z prostoru přiléhajícího Staré radnici, kde se ještě v nedělním slunečném odpoledni konala historická rytířská klání. K večeru se však počasí začalo výrazně zhoršovat, obloha potemněla nízkou oblačností a vál dosti silný nárazový vítr. Proto se pořadatelé i početný dav několika stovek přihlížejících žďárských občanů začali obávat možného zrušení letu.



Pilot Mader se však ukázal jako vynikající profesionál a po velmi rychlém naplnění balonu horkým vzduchem odstartoval z malého prostoru naprosto suverénně v 18.50 hod. Na palubě byli přítomni ještě dva cestující: člen KF 06-10 Ludvík Filipí a zástupce jedné ze sponzorských organizací Stanislav Šuhaj. Kromě nich nesl balon úředně uzavřený poštovní pytel s 1950 (!) podanými zásilkami.

Balon odstartoval neobvykle vysokou rychlostí, což bylo vzhledem k atmosférickým podmínkám a nutnosti vyhnout se vyšším částem městské zástavby nezbytné. Než však diváci stačili vychutnat krásu rychle stoupajícího vzdušného plavidla, zmizel balon v oblacích. Vzápětí po něm po zemi vystartovala kolona doprovodných aut, sledující let a udržující s posádkou fónické spojení. Nedaleko za městem se balon vynořil z oblaků a pak byl již stále viditelný až k místu bezpečného přistání v poli západně od městečka Radostín nad Oslavou. V JJV kursu uletěl balon od místa startu 10,5 km. Přistál v 19.45 hod., během 25 minut byl sbalen a odvezen zpět do Žďáru, když předtím byl poštovní pytel předán zástupci České pošty, uložen a následně byly zásilky orazítkovány příchozím denním razítkem pošty 594 44 Radostín nad Oslavou s časovým údajem "-1.-9.02.19" (doba přistání nevystihuje přesně, neboť pro minutový údaj není na můstku razítka místo).

K balonovému letu vydal KF 06-10 tyto filatelistické objekty: dopisnici pro evropský styk s přitištěnou známkou hodnoty 9 Kč a zeleným přítiskem s vyobrazením nádvoří kláštera (dnes zámku) a vznášejícího se balonu (autor E.Pelikán); leteckou obálku (červený a modrý pruh nahoře, letadlo a nápis "LETECKY/PAR AVION") se stejným přítiskem v barvě modré; obyčejnou obálku se stejným modrým přítiskem; standardní barevnou dopisnici (5,40Kč) s vyobrazením zámku Žďár (č. A128/2002) se zlatým knihtiskovým přítiskem "750 LET ZALOŽENÍ..." (dole pod textem) a zlatým erbem (nahoře na obraze v prostoru oblohy); Cartes Maximum - barevnou pohlednici s pohledem na Santiniho kostel na Zelené Hoře nad zámkem se známkou 8Kč s totožným námětem z roku 1996 (Pofis 119). Kromě uvedených objektů byly k letu použity i některé další dopisnice, např. k výročí 50 let organizované filatelie ve Žďáru n/S. apod.



Všechny objekty přepravené balonem musely být opatřeny připouštěcí nálepkou s červeným textem "KF 06-10/PŘEPRAVENO BALONEM" (poplatek 5,-Kč). Známky byly orazítkovány příležitostným razítkem s textem"750 LET ZALOŽENÍ CISTERCIÁCKÉHO KLÁŠTERA / ŽĎÁR nad SÁZAVOU 2/ 1.9.2002"; dále byly zásilky opatřeny modrým kruhovým kašetem s textem "BALONOVÁ POŠTA / ŽĎÁR NAD SÁZAVOU" + stylizovaným obrazem Santiniho kostela a nakonec červeným palubním razítkem ve tvaru balonu se šikmým čtyřřádkovým textem "OK/50-60/MAD/AIR". Příchozí razítko bylo popsáno výše.

Dodejme ještě, že některé zásilky byly již opatřeny novou výplatní známkou "Maceška" (hodnota 6,40 Kč), jejíž 1. den platnosti byl 1. září 2002 (neděle!), tedy v den letu. Úspěšný balonový let KF 06-10 ve Žďáru přinesl jistě zajímavou a atraktivní podívanou stovkám přihlížejících diváků, z hlediska filatelistického pak nepochybně mnoho radosti sběratelům, především aerofilatelistům.

Pro časopis Merkur-Revue a pro Zpravodaj Společnosti SČSZ napsal Zdeněk Fritz.

Na závěr přikládáme ještě jednu ukázku z nachystaných filatelistických objektů.



Autor: Zdeněk Fritz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz