Výstava AEROSPACE ´04 skončila

Datum vydání: 24. 10. 2004


V neděli 10. října v poledne skončila výstava AEROSPACE ´04. Výstava byla rozsahem spíše komorní, zato významem daleko přesáhla regionální úroveň – výstavy se účastnili kromě domácích vystavovatelů také vystavovatelé z dalších 5 zemí (Rakouska, Německa, Holandska, Norska a Slovenska). Počet exponátů v soutěžních třídách byl 24, z toho 6 v části Premiéra. V nesoutěžní třídě bylo celkem 7 exponátů, z toho 1 mládežnický. Protože třída mládeže nebyla na výstavě zřízena, byl zařazen mezi nesoutěžní. Výstava byla pojata jako dvouoborová s hlavními oblastmi aerofilatelie a astrofilatelie včetně tematického zpracování námětu kosmos. Měla statut regionální výstavy s mezinárodní účastí – zúčastnili se vystavovatelé z dalších zemí (viz v úvodu). Jako zpestření byly vystaveny i trojrozměrné exponáty – modely kosmické techniky a létající modely vojenských letadel z období 2. světové války, dále byly vystaveny ukázky ze sbírek podpisů kosmonautů a představena historie vysokomýtského aeroklubu.

Hlavním dne výstavy byla sobota 9. října, kdy byl připraven – na skromné poměry malého města ve východních Čechách – zajímavý doprovodný program: dopoledne burza sběratelských materiálů s námětem kosmos, odpoledne dvě po sobě následující akce – od 13 hodin setkání skupiny sběratelů kosmické tematiky a od 15 hodin moderovaná beseda s letcem Oldřichem Pelčákem, členem záložní posádky pro let lodi Sojuz 28 v r. 1978. Sobotní program byl zakončen slavnostním palmáre od 18.30 v restauraci NOPEK.

Slavnostního zahájení 5. října v 17 hodin se účastnila řada hostí – viz dále


uprostřed ředitel regionálního muzea Mgr. Jiří Junek a hejtman Pardubického kraje Ing. Roman Línek


předseda Komise znalců SČF JUDr. Ing. František Beneš


předseda SČF Ing. Lumír Brendl


Ing. Josef Ficner, Česká pošta, ředitel obvodu Litomyšl


významní zahraniční vystavovatelé, pánové B. A. Beimers (Holandsko) a Jaromir Matejka (Rakousko)


na zdraví a zdar výstavy, Ing. Línek, hejtman Pardubického kraje a Bohuslav Fencl, starosta města Vysoké Mýto

Již při slavnostním zahájení vyjádřili pozvaní hosté i přítomní zahraniční vystavovatelé uznání organizátorům výstavy za výběr exponátů i celkový dojem.

Soutěžní exponáty hodnotila tříčlenná jury ve složení MUDr. Bedřich Helm – předseda, Ing. Walter Müller – tajemník a Ing Julius Cacka – člen. O tom, že se na výstavě sešly velice kvalitní exponáty svědčí fakt, že jury udělila (ve všech třídách) 3x zlatou medaili spojenou s cenou, 6x zlatou medaili, 1x velkou pozlacenou, 2x pozlacenou, 1x velkou stříbrnou a 10x stříbrnou medaili. Jeden exponát byl zařazen do Otevřené třídy s hodocením 1 – tedy nejvyšším.

Výstava byla rozdělena do tříd takto: A – exponáty členů jury (Mudr. Helm: Letecká pošta sovětské okupační zóny a NDR 1945 – 1955 a Ing. Cacka: Rusko a kosmická spolupráce), dále exponáty nesoutěžní (H.-F. Virnich/Německo : Chinas Götterschiffe – Shenzhou a B. A. Beimers/Holandsko : Dragon in Space) a pozvané (Karel Karal/Norsko: Nálepky letecké pošty a Ján Maniaček/M. R. Štefánik, velký Slovák a Európan) a konečně mládežnický exponát Jana Pecháčka: Soupeření a spolupráce při dobývání kosmu. Ve třídě B byly všechny soutěžní exponáty: B.1 – tematická třída (6 exponátů), B.2 – aerofilatelie (3 exponáty, z toho 2 v části Premiéra), B.3 – astrofilatelie (5 exponátů), B.4 – jednorámové exponáty všech tří předchozích tříd (8 exponátů, z toho 4 v části Premiéra) a konečně B.5 – Otevřená třída (1 exponát).

Ve třídě B.1 – tematické získal nejvyšší ocenění, zlatou medaili a cenu, exponát Petra Fencla (CZ) Program Vostok a Voschod. Další poměrně vysoké ocenění (VS) získal Bohumil Mrklas (CZ) za exponát Vesmírné premiéry. Další exponáty v této třídě byly oceněny stříbrnými medailem (S. Sýkora/CZ, D. Schiller/CZ, V. Růžička/CZ a K. Misterek/D).

Ve třídě B.2 – aerofilatelie získal nejvyšší ohodnocení (zlatou medaili + cenu) Hans Mierl (A), za exponár Der Freiballon in seinen verschidenen Einsatzbereichen, a další zlato pak Horst Teichmann (D) za exponát Die Entwicklung des internationalen Luftverkehrs der USA, Teil 2. Dále pak v části Premiéra získal zlato Zdeněk Hrnčíř (CZ) za exponát Československá letecká pošta 1922-31 a pozlacenou David Schiller (CZ) za exponát Příležitostné lety k lipským veletrhům.

Ve třídě B.3 – astrofilatelie kraloval Erhardt Mutz (D), získal zlatou medaili + cenu za exponát Weltraumfahrt. Další zlato v této třídě patří B. A. Beimersovi (NL) ze exponát The Triumf of a Dream, velká pozlacená Ivanu Pechánkovi (CZ) za exponát Pilotované kosmické lety SSSR a Ruska, pozlacená Miloslavu Veselému za exponát Mezinárodní spolupráce na orbitálních stanicích a nakonec opět Miloslavu Veselému stříbrná za Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Ve třídě B.4 – jednorámové exponáty byly shodně 4 exponáty v Regionální a 4 v Premiéře. Ze známých již exponátů si odnesly zlato Petr Fencl (CZ): Československý kosmonaut a 2x Jaromir Matejka (A) za exponáty Spaceflight of V.Remek a dále Spaceflight of astronaut Viehböck. Kurt Misterek (D) za exponát Der europäische Airbus získal stříbrnou medaili. V části Premiéra byly uděleny stříbrné medaile M. Veselému (CZ), I. Pechánkovi (CZ), J. Vomelovi (CZ) a J. Krátkému (CZ).

Ve třídě B.5 – otevřené, byl 1 exponát: Jaromir Matejka (A) Interesting items from early spaceflight a za tento exponát získal vystavovatel ohodnocení 1 (obdobné školnímu známkování, ve stupnici 1 – 3).

Předchozí odstavce svědčí o vysoké filatelistické úrovni právě skončené výstavy, která nadchla nejen návštěvníky z řad filatelistů, ale i „nezasvěcené“ veřejnosti. O zájmu a dobré návštěvnosti výstavy za všechno vypovídá vyjádření jedné z pracovnic muzea, která byla pověřena dohledem u vstupu a která prohlásila: „takových výstav bychom potřebovali víc. To byla výstava pro lidi. Na některé z výstav, které muzeum pořádá, nepřijde skoro nikdo“. K tomuto hodnocení snad už není co dodat.


Před zahájením besedy s O.Pelčákem, členem záložní posádky pro československý kosmický let: pánové Navara, Fencl B., Cacka, Pelčák, Helm, Přibyl, Růžička, Fencl P., Vojtasík


u exponátů, pánové Pelčák (člen záložní posádky Sojuz 28), Fencl (předseda org. výboru), Helm (předseda jury), Mrklas (úspěšný vystavovatel)


modely jako oživení výstavy


diskuze po zahájení výstavy: Fencl (vystavovatel), Růžička (vystavovatel), Beneš (předseda komise znalců)


diskuze u exponátu "První československý kosmonaut": Fencl a Pelčák


křest dopisnice při zahájení výstavy

Autor: Vladislav Beneš
vladislav.benes@cmail.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz