Komentáře ke článku


Výrobní náměstek PTC Praha a.s. - Ing. Jaroslav Štefek odpovídá na naše otázky

Jak je možné, že se tak často dostávají do oběhu rarity bez zoubkování a průseku? Narážím na aršík Praga - Spěšná pošta a nově sešitek Fifinka bez průseku
Nemožné se stane možné............148414
Vložen: 05. 07. 2010 - 12:00:32Odpovědět
Ing. Jaroslav Štefek nechce tomu nějak rozumět že se zmetky dostávají ven z tiskárny. Tyto se "legalizují" a vyvolení je prodávají za horentní ceny pro nás obyčejné sběratele nedostupné.
Zmetek je zmetek a v práci jej musel pracovník vždy uhradit. V tiskárně je to jiné, zmetky se stávají vyhledávaným zbožím pro "zámožné sběratele". Bojkotovat?. To asi nepůjde, nejprve se napíše o nálezu (zmetka) v odborném filatelistickém časopise, potom už je jen krůček do katalogu. Že jej nemáte ve sbírce je vaše smůla, přeci "zmetek" nemůže mít každý.
Děkuji panu Jindrovi za jeho odvahu, a dobře kladené otázky panu Štefkovi. Bohužel jeho odpovědi na tyto otázky jsou velmi neuspokojující.
Nějak stejně bylo odpovězeno na dotaz pana Jindry ohledně velkého výskytu falz.
Alibizmus ?!148415
Vložen: 06. 07. 2010 - 17:56:02Odpovědět
Pripájam sa k predchádzajúcemu komentáru. Odpovede som prečítal asi 5-6x ale stále som mal pocit, že odpovede sú alibistické. Prečo?
Aj keď nie som zberateľom tohto obdobia, si myslím, že jednoducho by sa nemali dostávať von z tlačiarne takéto zmätky, ktoré sa postupom času stávajú "raritou", ktorá je pre "obyčajného" (rozumej zberateľa s priemerným príjmom) zberateľa nedostupný.
Rarity, nebo zmetky?148419
Vložen: 14. 07. 2010 - 20:43:39Odpovědět
Naprosto mne netrápí, tento problém. Myslím tím výstupní kontrolu a následné tržní ohodnocení. Mně osobně jako sběratele ČSSR zajímají různé makulatury, ale spíše jako orámování mé generální sbírky. Čas od času se na burzách nebo na internetu objevují, ale ceny nejsou závratné a ukazuje se, že tyto makulatury sběratelé od chybotisků známek bezpečně rozeznají. Také cenové relace bývají rozdílné. Proto si myslím, že i chybotisky - nebo vady známek ČR si najdou svoji tržní hodnotu. Rozhodně bych oželel nějakou ženskou, i kdyby jí říkali třeba Fifinka.
Nehotové známky148420
Vložen: 17. 07. 2010 - 23:22:18Odpovědět
Vrátil jsem se právě z dovolené, a tak pročítám články na Infofile. Vracím se také k tomuto článku, neboť mě výrobní postupy našich známek také zajímají.
Proč je nehotová známka (vynechaný technologický krok při její výrobě) vyhledávaným artiklem některých zámožnějších filatelistů? Je to prosté. Generální sbírku má každý, kdo známky sbírá. Její sběratelská hodnota je předem daná. Kdo chce mít svoji sbírku prodejnou i po letech, musí do ní zařadit něco navíc, čeho je nedostatek. Typ, odchylku, deskové nebo výrobní vady. Proto je známkám věnována ze strany sběratelů zvláštní pozornost. Deskové vady a jejich retuše jsou jednou z oblíbených kategorií, jejich počet je relativně dostupný, neboť se opakují systematicky a odpovídá tomu i tržní cena. Výrobní vady u ofsetových tisků jsou též v hojnější míře. Pokud se přes výstupní kontrolu PTC dostane do oběhu několik ks nehotových známek, je to zajisté nepříjemný fakt pro PTC, příjemná zpráva pro ty sběratele, kteří takovéto produkty do svých sbírek zařazují a je jen jejich věcí, kolik peněz jsou ochotni za takové produkty zaplatit. Jedinou možnou reakcí výrobce na takovéto zjištění je dotisk a distribuce takové varianty v případě, kdy to možné je (neperforované známky nebo varianta odlišné perforace). Proč se tak nestalo v případě aršíku s dostavníkem je pouze spekulací, že vydavatelem poštovních cenin je MPO, které by muselo žádat zřejmě MF o navýšení emisního plánu,.... Nemyslím si, že by většina filatelistů zajásala, kdyby po takovém opatření museli zakoupit další aršík s hodnotou 35,- Kč, tentokráte neperforovaný jen proto, že se stala někde chyba. Ano, chyby takového charakteru by se stávat neměli, ale stalo se.
Já osobně jsem smířený s tím, že ve své sbírce nebudu mít všechno, co se na přepážkách objeví. Daleko více mi vadí, že se stále obchoduje s najížděcí makulaturou z rotaček, která byla v sedmdesátých letech záměrně z tiskárny vynesena, přestože byl pachatel odhalen a potrestán. Navíc vydavatelé aukčních katalogů popisují tuto makulaturu jako výrobní vadu, což je matoucí.
Vadí mi také, že se nehotové nebo vadné produkty napodobují (padělají) a dále nabízejí.
K výrobním vadám dochází také u bankovek, také ty se dostanou do oběhu a najdou si svého majitele, přesto se bankovky tisknou dál. Jsme jen lidé a chybovat je lidské. Nebo by Vám udělalo uspokojení, kdyby pan Štefek odpověděl, že pracovník výstupní kontroly byl propuštěn?
Rozhodně jsem přesvědčen, že k takovýmto chybám nedochází záměrně, jak se někteří domnívají. Co by z toho PTC měla, když není prodejcem? Prodejcem je pošta a ta musí dodržovat cenu nominále. Takže "šťastlivcem" je v našem případě nálezce a ten si buď nehotovou známku ponechá nebo ji nabídne jinému sběrateli dle tržních pravidel nabídka - poptávka.
Závěrem pokládám jednu filozofickou otázku: Vážení teritoriální sběratelé, sbírali byste známky, kdyby byly všechny pouze bezvadné a jedinečné? Určitě řada z vás ano, ale řada z nás je sbírá také proto, že se občas najde na známce nějaká ta chybička, která zpestří sbírku.
Fifinka148516
Vložen: 16. 12. 2010 - 08:07:22Odpovědět
Dobrý den. Mám aršík špatně perforované fifinky. Pokud by o něj měl někdo zájem kontaktujte mě na michal.cermak@centrum.cz.
Vadný aršík známen Fifinka148520
Vložen: 28. 12. 2010 - 14:41:52Odpovědět
Mám vadný aršík známek Fifinka,
potisk šikmo přesahuje perforaci,
na jedné straně asi 2 mm.
Jakou má sběratelskou cenu?
RE: Vadný aršík známen Fifinka148767
Vložen: 07. 06. 2011 - 19:34:39Odpovědět
Dle Pofisu stojí celý VZS 10.000,-

Přidat komentář