Vánoční ostrov - Kiritimati

Datum vydání: 27. 4. 2018



Kiritimati též Vánoční ostrov je atol v Tichém oceánu v severním řetězci Liniových ostrovů, součást republiky Kiribati. Je to největší korálový atol na světě. Jeho rozloha je 388 km² (s lagunou podobné velikosti) a zabírá 70% celkové rozlohy Kiribati, které se skládá z 33 tichomořských atolů. Ostrov pojmenoval kapitán James Cook jako Vánoční, protože ho objevil na Štědrý den roku 1777. V roce 2010 zde žilo přibližně 5600 obyvatel, největšími osadami jsou Tabwakea, London a Banana. Atol má obvod okolo 150 km a některé jeho laguny jsou vyschlé. Kromě hlavního ostrova se kolem nachází i několik menších ostrovů. Cookův ostrov má rozlohu 19 ha, další ostrovy jsou Motu Upua (19 ha), Ngaontetaake (27 ha) a Motu Tabu (3,5 ha).

V roce 1857 obsadili atol Spojené státy kde chtěli těžit guano ale těžilo se jen malé množství. Ostrov byl trvale osídlen od roku 1882. Britové v roce 1888 atol obsadili. Británie udělila právo užívání atolu na dobu 99 let společnosti Pacific Plantations Ltd. Tato společnost vysadila přes 70 000 kokosových palem. Díky extrémnímu suchu mezi léty 1905 až 1912 asi 3/4 palem uschlo. V roce 1913 společnost Pacific Plantations Ltd. pak práva k využití ostrova prodala koncem roku 1913 novému majiteli. Tím byl velmi úspěšný podnikatel kněz francouzského původu – otec Petrics Emmanuel Rougier (1864-1932). On získal licenci na pronájem ostrova od britské vlády až do roku 2001


Otec Rougier byl bezpochyby nejbohatším vlastníkem půdy, a stal se jedním z nejbohatších mužů na Tahiti a dokonce i v jižním Pacifiku. Na Tahiti měl také 12 000 ha půdy. Obchodoval s fosfáty, guanem a koprou, ještě vozil ústřice, ryby a zejména mořské okurky za které velmi dobře platili čínští obchodníci. Na Vánočním ostrově vysázel 800 000 kokosových palem. Pojmenoval některé osady na Vánočním ostrově jako Londýn, Paříž a Polsko. Muži na kokosových plantážích dostávali 100 franků za měsíc, ženy 50 franků. Rougier sledoval vše, včetně počty kokosů, které jeho dělníci pijí během dne. V San Francisku koupil loď, Mary Ysabel. V době prohibice v roce 1931 ve Spojených státech, neváhal a pašoval alkohol jednou ze svých lodí. Jeho bratr mu pomáhal řídit práce na Vánočním ostrově. V San Francisku začal také tisknout známky. Předpokládá se, že otec Rougier navrhnul tyto známky. Známka ukazuje loď společnosti "Mary Ysabel" (135 tun), kterou přivítal pták Bosun při přiblížení k Vánočnímu ostrovu.

Srovnání čtyř vydání

1.vydání: 1916 do prosince 1923 - 5c modrá, oranžovočervená, zelená a černá, hodnota karmínová. Známka má širší okraje od obrazu známky.


2. vydání: Známka se používala od května 1921 do 10. října 1925 žlutooranžová, červená, zelená a černá hodnota karmínová. Známky nemají tak široké okraje od obrazu známky.


3. vydání: Známka se používala od dubna 1926 do 1. června 1933 a dne 8. června 1935 - 10c ultramarín, oranžová, červená, zelená a černá, hodnota karminová. Nahoře je hodnota 10 cents.


4. vydání: Známka se používá od 25. prosince 1934 do 25. prosince 1935 a později filatelisticky. - 10c zelená modrá, žlutá, červená, zelená a černá, hodnota modrá. Nahoře je hodnota 10 cents modrá.


Prvním známým datem lokálního používání známek Vánočního ostrova je 11. ledna 1918. Tyto známky platili pouze lokálně.


Dopisy posílané mimo ostrov, většinou byly přivezeny na poštu do Papeete (Tahiti) kde byly přidány známky francouzké oceánie.


Tyto obálky byly velmi pravděpodobně poslány kapitánem Arnoldem U. Laurem nebo možná jeho manželkou. Zajímavý příběh o něm spočívá v tom, že loď kapitána Laura se před bouřkou ukryla u pobřeží Costa Rice. Kapitán Laur musel celou posádku vzít na čluny a vydat se k pobřeží Vánočního ostrova ale zapomněl na své věci na palubě. Ale jeho syn nezapomněl. Zatímco kapitán Laur byl zaměstnán tím, že zachraňoval své muže, chlapec se vrhl do kajuty, a vzal kapitánovu velkou a cennou sbírku známek, zabalil ji do přikrývek a hodil do záchranného člunu, když se loď začala potápět. Proto jsou použité známky Spojených států na obálkách, že je tam přidal kapitán ze své sbírky, místo známek francouzské oceánie.



Podle razítek na obálkách to znamená že kapitán byl u pobřeží Vánočního ostrova se svou lodí počátkem roku 1928 a posílal tyto dopisy. Společnost Centrální Pacific Cocoanut Plantations Ltd. vydávala obálky s velkým obrazem kokosové palmy.


Tyto obálky měli tři typy obrázků:


Společnost Centrální Pacific Cocoanut Plantations Ltd. Ještě vydávala obálky s malým obrazem kokosové palmy.


Když otec Petrics Emmanuel Rougier zemřel, jeho bratr Paul-Emmanuel Rougier, přezdívaný Emmanuel II. zdědil Vánoční ostrov. Britská vláda mu ostrov sebrala, a odůvodnila to tím že odešel s ostrova po dobu 10 let. Paul Rougier se bránil tím že byla mobilizace a musel na frontu v roce 1939. Nakonec dostal kompenzaci 50 milionů. Britové chtěli s Američany provést jadernou zkoušku na ostrově, což udělali v roce 1957. Během studené války bylo v oblasti Kiritimati testovány jaderné zbraně. Spojené království provedlo svůj první úspěšný test na vodíkové bomby na ostrově Malden 15. května 1957; Kiritimati byla hlavní základnou operace. Ve skutečnosti tento test nefungoval tak, jak bylo plánováno, a první britská H-bomba byla úspěšně odpálena na jihovýchodním cípu Kiritimati dne 8. listopadu 1957. Následná zkušební série v roce 1958 se konala nad nebo blízko Kiritimati. Spojené státy zde provedly 22 úspěšných jaderných zkoušek v rámci operace Dominic v roce 1962. V roce 1969 již nebyl vojenský zájem o Kiritimati a zařízení bylo opuštěno a z větší části rozebráno.

Hrobka otce Rougiera je v Papeete. Dnes je tato hrobka pravidelně navštěvována, květiny které se objevují na hrobce jsou důkazem, že otec Rougier nebyl zapomenut. Byl velice štědrý a mnoha přátelům pomohl i místní katolické misii.



Zdroj informací a obrázků: http://www.roland-klinger.de/christmas-island/proof.htm
https://www.voyagence.com/en/travel-book-emmanuel-rougier-the-missionary-billionaire-of-tahiti-and-christmas/


Autor: Viktor Braun

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz