Vánoce 2009

Vánoce 2009

Katalogové číslo 0618
Datum vydání 4.11.2009
Nominální hodnota 10 Kč
Tiskové listy á 50 ks známek
Rozměr obrázku známky 23 x 30 mm
Výtvarný návrh Lenka Vybíralová
Rytina Jaroslav Tvrdoň

Námět známky

Vánoce - nejkrásnější čas v roce, svátky pohody a radosti kdy se schází celá rodina, přátelé a známí.
V dobách minulých byly nejen Vánoční svátky, ale také celý prosinec dobou odpočinku, kdy lidé po namáhavém létě a podzimu mohli zaslouženě odpočívat. Vánoce se netočili jen okolo dárků, ale byly především o vzájemné blízkosti a sounáležitosti v rodině. Během let se Vánoce změnily, sice stále jsou považovány za svátky pohody, ale před nimi většina lidí prožije několik týdnů stresu v přeplněných nákupních centrech, kde se za každou cenu snaží sehnat vhodné dárky. I přes změny, které nutně se změněnou dobou Vánoce prodělaly, se stále dodržují lidové zvyky jako například půst - aby se večer objevilo zlaté prasátko, lití olova, házení bačkorami či rozkrajování jablíček.
Na známce je vyobrazen zvoneček. Uvnitř je kometa s vánoční zasněženou krajinou. Zvoneček je pověšen na větvičce jmelí s ozdobnou mašlí.

Ke známce je vydávána také obálka prvního dne vydání, na které je vyobrazen převázaný balíček a v něm je z jiného úhlu použita kometa se zasněženou krajinou. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě černé. Ke známce také vychází příležitostné poštovní razítko.

Způsob tisku

rotační ocelotisk kombinovaný hlubotiskem v barvě modré (ocelotisk), žluté, červené, zelené, modré

Autor: Česká pošta | 10. 1. 2010

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223