Třetí čínský pilotovaný let

Datum vydání: 27. 11. 2008


Čínská kosmonautika si nedávno připsala další triumf, tentokrát výstup do kosmického prostoru.

Cíle letu
Hlavním cílem letu kosmické lodi Shenzhou-7 (SZ-7) bylo uskutečnit první čínský výstup do otevřeného kosmu (EVA). Výstup úspěšně proběhl necelé dva dny po startu a trval 22 minut. Do volného prostoru vystoupil kosmonaut Zhai v čínském skafandru Feitian. Kosmonaut Liu mu pomáhal v ruském skafandru Orlan z orbitální sekce a z výstupního průlezu. Průběh výstupu bylo možné sledovat v přímém televizním přenosu.

1.
Průběh letu
V sobotu 20.09.2008 byla nosná raketa CZ-2F s lodí SZ-7 převezena z montážní budovy na startovací rampu.
Ve čtvrtek 25.09.2008 byly dokončeny všechny přípravy a posádka nastoupila do kosmické lodi. Start nosnou raketou CZ-2F z kosmodromu Jiuquan proběhl úspěšně v 15:10 SELČ.



Přímý přenos startu vysílala např. stanice CCTV-9.
Výstup do kosmu proběhl v sobotu 27.09.2008 od 10:38 do 11:00 SELČ. Mimo loď vystoupil Zhai a Liu ho zajišťoval z orbitálního modulu. Otevření průlezu bylo obtížnější, než se čekalo, ale nakonec se podařilo. Zhai během výstupu krátce zamával čínskou vlaječkou, kterou mu podal Liu (v tu chvíli byl i Liu vykloněn až do poloviny těla z průlezu). Zhai pak vyzkoušel ručkování po madlech na orbitálním modulu. Před ukončením výstupu Zhai odebral vzorkovnici s 11 druhy pevného mazadla, umístěnou vedle průlezu na povrchu orbitálního modulu, a předal ji Liu k uložení uvnitř lodi. Návrat do modulu a uzavření průlezu proběhlo bez problémů. Výstup trval 22 minut.





Přibližně dvě hodiny po skončení výstupu se od orbitálního modulu oddělil na povel ze střediska BFCC mikrosatelit BX tvaru krychle o hraně 40 cm a hmotnosti 40 kg, vybavený 1,6 Mpx kamerou pro snímkování lodi SZ-7. Postupně se bude vzdalovat a v době brzdicího manévru pro přistání SZ-7 bude asi 100 až 200 km daleko. Po přistání SZ se má opět přiblížit k odhozenému orbitálnímu modulu v rámci nácviku setkávacích operací. Předpokládaná životnost BX (do zániku v atmosféře) je asi čtvrt roku.


chybné vyobrazení lodi SZ-7: orbitální modul neměl sluneční baterie z důvodu úspory hmotnosti, SZ-7 měla pouze 1 pár baterií!


Návratový modul SZ-7 úspěšně přistál v Číně v neděli 28.09.2008 v 11:38 SELČ. Přistání také přenášela v přímém přenosu čínská televize.




správné vyobrazení lodi SZ-7 s jedním párem baterií



sledovací a řídící námořní lodě: razítko s obrázkem lodí s datem 25.9.2008


Tak jako i předcházející pilotované lety i let SZ-7 byl monitorován pomocí sledovacích lodí řady Yuanwang, které jsou součástí flotily CSMTC. Lodě Yuanwang 1 a Yuanwang 5 kotvily u Francie, řídící přístav Papeete Polynesie, Yuanwang 2 kotvila v přístavu Auckland na Novém Zélandu; Yuanwang 3 v přístavu Port Durbana a Capetown v Jižní Africe a Yuanwang 6 byl v přístavu Port Suva na Fiji.


Zhai Zhigang - velitel lodi
- svobodný, narozen 10.10.1966 v provincii Heilogjiang, 480. člověk ve vesmíru, uskutečnil v čínském skafandru výstup do volného kosmu


Liu Boming – pilot orbitálního modulu
- svobodný, narozen 1.9.1966 v provincii Heilogjiang, 481. člověk ve vesmíru, uskutečnil vyklonění z průlezu v ruském skafandru Orlan-M do volného kosmu


Jing Haipeng – pilot návratového modulu
- svobodný, narozen 1.10.1966 v provincii Shanxi, 482. člověk ve vesmíru


další razítko k výstupu z lodi


Textový pramen: http://mek.kosmo.cz
Psáno pro Zpravodaj KOSMOS

Autor: Petr Fencl
technika@nopek.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz