Tiší hrdinové

Datum vydání: 7. 10. 2016


Na jaře 1945, v posledních dnech války, byla za účasti horníků a místních civilistů provedena v rakouské Solné komoře dramatická akce na záchranu vzácných uměleckých děl Vermeera, Rembrandta, Tiziana, Raffaela, Leonarda da Vinci, Rubense, Brueghela a dalších, které v opuštěných štólách solných dolů „Salzbergwerk Altaussee“ ukryli nacisté.


Rakouská pošta si tuto záchrannou akci připoměla příležitostní poštovní známkou s názvem „Tiší hrdinové“ (STILLE HELDEN) – OBR.1, na které je reprodukoce dobové fotografie znázorňující záchranu sochy Madony s dítětem od Michelangela - Bruggská Madona (OBR.2a + 2b). Socha se pak vrátila do Kostela Panny Marie v belgických Bruggách. Mezi zachráněnými díly se našel i slavný Gentský oltář od Huberta van Eycka.



Obrazy, sochy a další umělecká díla loupili nacisté na Hitlerův pokyn v okupovaných krajinách Evropy. Některá uloupená díla měly být pak součástí tzv. „führerova muzea“ v Linci. Loupení uměleckých děl nacisty bylo mnohokrát popsáno.

Proč se však hovoří o dramatické záchranné akci v Solné komoře? V dubnu 1945 byla již porážka nacistického Německa neodvratná. Nacisté se proto rozhodli zničit za každou cenu uloupené poklady, aby se nedostaly do rukou Spojenců. Rakouským horníkům se podařilo zlikvidovat bomby nastražené v tunelech a vchody do tunelů uzavřít s pomocí trhavin. Zvláštní jednotka americké armády pro záchranu nacisty uloupených uměleckých děl pak dovršila záchranu.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz