Nabídka našeho eshopu

PHILALUX3 - SAFE 9865

PHILALUX3 - SAFE 9865

  • Cena: 3695 Kč

Světová výstava známek PRAGA 2008 bude mimořádnou kulturní událostí

Bc. Dita Václavíková,
tisková mluvčí
Česká pošta, s. p.
Olšanská 38/9
225 99 Praha 3
tel.: +420 267 196 282
fax: +420 267 196 406
GSM: +420 739 534 204
e-mail: vaclavikova.dita@cpost.cz

Světová výstava známek PRAGA 2008 bude mimořádnou kulturní událostí

SVĚTOVÁ VÝSTAVA ZNÁMEK PRAGA 2008 BUDE MIMOŘÁDNOU KULTURNÍ UDÁLOSTÍ

Před 45 lety, v roce 1962, se v Praze konala historicky první Světová výstava poštovních známek – PRAGA 1962. Byla to vůbec první výstava tohoto druhu na světě, na níž v pozdějších letech navázaly výstavy v mnoha dalších světových filatelistických centrech, jako jsou Londýn, Paříž, Vídeň, Washington, Tokio, Peking, a mnoho dalších. Od roku 1968 se výstava v Praze koná pravidelně vždy po deseti letech. Světová výstava PRAGA 2008, připravovaná také v rámci oslav 90. výročí vydání první československé známky, 90. výročí založení Poštovního muzea a 15. výročí vzniku České republiky a vydání její první poštovní známky, bude událostí, která jistě zaslouží zvláštní pozornost.

Vynaložené úsilí bude stát za to

Od 12. do 14. září 2008 zaplní na dva tisíce výstavních rámů Průmyslový palác v areálu Výstaviště Praha Holešovice a také Poštovní muzeum v Praze. V tuto chvíli je obtížné vyjmenovat filatelistické skvosty, které návštěvníci na světové výstavě uvidí. Převážná část výstavy je totiž soutěžní, kdy mohou vystavovatelé získat ohodnocení své prezentace, a to s mezinárodní platností. Soutěží se ve čtrnácti kategoriích, samotná účast pro prvních 8 kategorií vyžaduje předcházející ocenění vystavovaného exponátu na mezinárodních výstavách v letech 1998–2007. Znalci z oboru sice dokáží s velkou pravděpodobností odhadnout, s jakou raritou či kolekcí se ten který vystavovatel přijede pochlubit, odhad se však může změnit v jistotu až v okamžiku, kdy přijde na řadu například pojištění výstavních exponátů.

Už nyní, s více než s ročním předstihem, je jasné, že se výstavy PRAGA 2008 zúčastní stovky vystavovatelů z více než 80 zemí všech kontinentů. Pouze Antarktida je výjimkou.

Perla výstavy potvrzena

Tvrdit o připravovaných kolekcích známek, že patří mezi nejobdivovanější, může záviset na úhlu pohledu. V případě Královské sbírky Jejího Veličenstva královny Alžběty II. to však rozhodně není trefa vedle. Dobrou zprávou pro budoucí návštěvníky výstavy je proto skutečnost, že správce Královské sbírky České poště účast vybraných filatelistických laskomin na světové výstavě v Praze potvrdil.

Královskou sbírku založil ve 30. letech minulého století král Jiří V. Jeho vnučka, královna Alžběta II., ji po desetiletí dále rozšiřuje a sbírka tak dnes patří k největším a nejcennějším na světě.

Královská sbírka v malém detailu

Nejslavnější pověst má bezpochyby modrý Mauritius. Kromě této modré nezoubkované krasavice sbírka obsahuje Mauritia v červeném provedení, a to jak v jednotlivých kusech, tak na poštovní zásilce. Mimořádně ceněná je Black Penny, černá jednopencovka, první nalepovací známka světa, vydaná 6. 1. 1840 – v královské sbírce se nachází ve větším bloku, nalepená na dopise a orazítkovaná v den svého vydání. Mezi výjimečnosti patří samozřejmě i první známky z britských kolonií, sbírka však obsahuje i rarity mnoha dalších států světa, včetně Československa.

Mimo ukázku z Královské sbírky PRAGA 2008 návštěvníkům s největší pravděpodobností dále nabídne sbírku dopisů, které byly v polovině 19. století přepravovány slavným Pony expresem ve Spojených státech amerických. Nový svět pak budou, mimo jiné, pravděpodobně reprezentovat také klasické známky Královské kanadské pošty z let 1850–1855. Evropský kontinent bude zastoupen celou řadou exponátů, mezi očekávané skvosty patří známky staroněmeckých států, klasické francouzské známky z roku 1847 a také skillingové známky z Dánska (polovina 19. stol). Největší vystavovanou raritou našeho Poštovního muzea v Praze bude světový unikát – osmdesátiblok modrých Merkurů - prvních novinových známek světa, který má za sebou dobrodružnou historii - byl mj. uloupen a opět nalezen - a o němž byl dokonce natočen celovečerní film. Očekávány jsou samozřejmě i exponáty s raritami a vzácnostmi Československa.

PRAGA 2008 v číslech

* 12. – 14. 9. 2008 – datum konání výstavy
* odhadem 420 – soukromých vystavovatelů
* 85 – počet vystavujících zemí ze všech světových kontinentů
* 1 miliarda Kč – tuto částku přesáhne hodnota vystavovaných exponátů
* 2000 rámů o šestnácti listech – výstavní plocha pro exponáty
* 30 Euro – poplatek, který zaplatí vystavovatel za 1 rám
* 22 milionů Kč – náklady České pošty na pořádání světové výstavy PRAGA 2008
* 1 milion 750 tisíc Kč – očekávané náklady na pojistné vystavovaných sbírek

Známky jako byznys

Sbírání poštovních známek má i svou ekonomickou stránku a ani na tu se při přípravě výstavy nezapomíná. V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou zúčastnit mezinárodní aukce poštovních známek a dalšího filatelistického materiálu, na níž bude nabídnuta řada československých a mezinárodních rarit. Filatelie má tu výhodu, že spojuje oblíbeného koníčka s investicí, a to doslova od nepatrných částek po miliony.

Investování do známek je vcelku běžnou záležitostí. Zvláště pro ty, kteří se ve známkách vyznají, nejsou investice nikdy ztrátové. A nemusí se přitom jednat o historické rarity. Příkladem může být známka EUROPA – Moderní umění, emitované Českou poštou v roce 1993. V roce vydání se běžně prodávala v nominální hodnotě 56 Kč, zatímco dnes její hodnota přesáhla 1000% ceny původní. V katalogu filatelistů ji totiž dnes najdete za sedmsetpadesát korun.

Dita Václavíková

Světovou výstavu PRAGA 2008 pořádá Česká pošta, s. p., ve spolupráci se Svazem českých filatelistů pod patronátem Mezinárodní filatelistické federace. Navazuje na dlouholetou tradici pořádání filatelistických výstav v Praze, která započala výstavou PRAGA v roce 1938. Tato pražská premiéra měla sice v rámci Evropy pouze regionální charakter, ale s velkým množstvím zajímavých exponátů se stala významnou sběratelskou událostí ještě těsně před vypuknutím druhé světové války. Další výstava se konala v roce 1955, ale skutečně přelomový byl rok 1962, kdy si poprvé mohla filatelistická výstava PRAGA připsat k názvu magické slovo „světová“. V následující desetiletích si vydobyla opravdovou prestiž mezi ostatními světovými filatelistickými centry, což nejlépe dokládá pravidelná účast stovek soukromých vystavovatelů a desítek zahraničních poštovních správ a především – statisíce našich i zahraničních návštěvníků.

Poznámka: informace zveřejněny se souhlasem OV PRAGA 2008 ze stránek http://www.praga2008.cz/.


Autor: OV PRAGA 2008 | 5. 5. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

  • Cena: 935 Kč
Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

Lupa nejen na čtení zvětšovací 8x, 20x - S7132

  • Cena: 611 Kč