Sběratel 2007 v Praze ve znamení modrého alba Freddie Mercuryho

Letošní 10. jubilejní ročník veletrhu Sběratel v Praze proběhl ve dnech 14.-16. září 2007. Dle oficiálních údajů se prodalo 11 624 vstupenek což je o něco méně než loni, ale dá se říci, že zájem o sběratelství určitě neochabuje.

Sběratel 2007 v Praze ve znamení modrého alba Freddie Mercuryho

Pokusím se letošní veletrh popsat svýma očima, tedy očima sběratele známkových zemí.

Po vstupu do veletržní haly návštěvníka ve shluku prodejních a výstavních stánků určitě zaujalo několik ukázek ať už z filatelie nebo i jiných oborů. Byl to například osobní automobil-veterán Praga, nádherné nerosty, nebo zajímavé kuriozity. Filatelistu musely nutně zaujmout ukázky ze sbírky známého sběratele Ludvíka Pytlíčka, ale hlavně takzvané „modré album“ legendárního zpěváka kapely Queen Freddie Mercuryho. Málokdo ví, že právě tento zpěvák byl též nadšeným filatelistou. Vystavovalo se zde jeho modré album a ukázky z jeho sbírky. Zajímavé bylo jeho výtvarné uspořádání v zásobnících, které každá firma vydávající albové listy řeší po svém.

Sběratel 2007 v Praze ve znamení modrého alba Freddie Mercuryho

Co se týká jednotlivců i firem, kteří zde měli svoje stánky, určitě stojí za zmínku například vydavatel katalogů Michel, nebo alb Schaubek.

Z větších firem letos chyběli zástupci Harmers, jinak zde byli obchodníci přibližně ve stejném složení jako loni. Za zmínku určitě stojí přítomnost našich znalců u kterých si návštěvník mohl nechat ocenit svoji sbírku, nebo pravost známek.

Co se týká nabídky filatelistického materiálu, tak výběr byl velmi slušný. Ovšem ne pro pokročilého sběratele známkových zemí. Dá se říci, že pokročilému sběrateli známkových zemí zbývá v podstatě již jen nákup na zahraničních aukcích a burzách.

Pro sběratele známkových zemí z toho mohu udělat celkem jednoduchý závěr. Materiály, které mají ve svých sbírkách pokročilí sběratelé známkových zemí jsou na takové úrovni a tak vzácné, že by nabídku veletrhu mnohonásobně předčily a dokazuje to jen perspektivnost tohoto filatelistického oboru. Nabídka českých nebo československých známek byla obrovská, ale když jsem se informoval na známkové země (a nemusely být ani příliš vzácné), tak mne obchodníci odkazovali na zahraniční aukce. Velmi mne překvapilo, když jsem se známého anglického obchodníka zeptal na známky „tygří hlavy“ z Afghanistánu, zda by něco neměl Stanley Gibbons ve svém obchodě, tak mi odpověděl, že tyto známky nemá a sám je nedokáže též sehnat, pouze na zahraničních aukcích.

Velkou radost mi udělalo setkání se známými tvářemi a významnými sběrateli a vystavovateli. Například Ing. Jiří Černý získává na výstavách zlaté medaile za svoji fiskální Indii, nebo Ing. Miroslav Šťotka, který za svůj vynikající exponát Bosna a Hercegovina získal též několik zlatých medailí.

Určitě byl veletrh zážitkem nejen pro mne ale hlavně povzbuzením, protože jsem kolem filatelie viděl i mladší ročníky, což potvrzuje, že filatelie zřejmě přežije i drtivý nástup elektronické pošty.

Zajímavost expozice a dobrá organizace veletrhu je pozvánkou na další ročník, na který se jistě všichni sběratelé celý rok těší.

Autor: Jaromír Petřík | 21. 9. 2007

Komentáře

Komentáře

RE: Komentáře

RE: Komentáře

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223