Rozhovor s vedoucím KMF Jihlava Martinem Tůmou

Vážení čtenáři, dnes je tu místo k představení vedoucího KMF Jihlava. Mladý a šikovný Martin Tůma se stal vedoucím KMF Jihlava v r. 1997. Svou pilnou prací z tohoto KMF udělal jeden z nejaktivnějších v ČR.

Můžeš čtenářům na začátek říci několik slov z historie KMF v Jihlavě a něco o sobě?

Naše kroužky KMF jsou v Jihlavě vedeny už přes 30 let. Vedlo je několik zkušených vedoucích, kteří si tyto kroužky předávali z různých důvodů, až se tak stalo v roce 1997 i mě, že jsem se stal vedoucím KMF 56-93.

Co pro tebe filatelie znamená?

Mnoho – hlavně zábavu a radost z poznávání něčeho nového.

Jakou práci jste odváděli za Jihlavu na výstavě BRNO 2005 a jaký jste si odnesli zážitky?

Pracoval jsem postupně v několika odborech. Hlavně tam, kde bylo potřeba. Patřil jsem pod filatelistický odbor, který vedl velice zdatně pan Zdeněk Okáč. Zážitků jsem měl spoustu, ale největším bylo vidět zájem lidí o filatelistické exponáty, rarity a doprovodné akce. To si potom člověk řekne, že to co dělá, nedělá zbytečně.

Kolik má dnes KMF mládežníků? Jaká je jejich práce a jak se vám daří pravidelně nabírat nové členy do KMF?

K letošnímu roku máme 7 členů KMF. Není to moc, ale alespoň se mohu věnovat každému z nich jednotlivě. Jsem na naše mladé filatelisty pyšný, co se týká úspěchu i jejich filatelistického růstu. Nové členy vždy rád přivítám, ale je to rok od roku horší. Filatelie by měla v jejich očích a hlavách bojovat s mnoha jinými lákadly, jako je PC (počítače) , PlayStation a jiné zabijáky času. Jistě, v dnešní době jsou počítače již nutností, ale neměli by se stát našimi pány.

Jak se Vám v KMF líbí časopis Mladý sběratel? Máte nějaký nápady, jak ho vylepšit a jaké informace či články si mladí sběratelé v KMF rádi přečtou?

Velmi, odebíráme ho prostřednictvím našeho patronátního KF 06-40 Vysočina. Největší zájem jeví o logické hry a kreslené příběhy.

Jakým způsobem probíhají schůzky KMF Jihlava?

Schůzky máme každý týden v ZŠ Havlíčkova v Jihlavě, ale máme drobné problémy, protože někteří mládežníci mají v liché a sudé týdny jiné rozvrhy hodin, tak se stává, že se někteří vidí pouze párkrát za rok.

Jak se v KMF Jihlava připravujete na Filatelistickou olympiádu?

Jelikož jsme letos pořadatelé Celostátního kola filatelistické olympiády, tak musím říci, že jsme již začali s přípravami v loňském roce.

Mohl bys nám něco říci o Jihlavě 2006? Co od ní můžeme očekávat?

Bude to mládežnická výstava, která je rozdělena na premiérovou, regionální a národní výstavu. Pozvali jsme také vystavovatele z okolních států. Někteří již přislíbili účast. Očekáváme dostatečný zájem vystavovatelů a návštěvníků. Bližší informace naleznete na www.kf06-40.ji.czvystava

Kdo přišel s nápadem uspořádat výstavu mladých filatelistů? Od koho máte přislíbenou podporu?

Nejedná se o první takovouto výstavu, kterou náš klub KF 06-40 Vysočina bude pořádat. Návrh uspořádat mládežnickou výstavu jsem přednesl našemu výboru v klubu já. Naši výstavu již přislíbil podpořit primátor města Jihlavy, krajský úřad Vysočiny, SČF, Česká pošta, Horácká filatelie a několik drobných sponzorů.

Kde so dozví čtenáři o historii výstavnictví v Jihlavě?

Historie výstav v Jihlavě je docela pěkná. Na našich www stránkách je možný najít seznam akcí a příležitostních razítek a dopisnic seřazen chronologicky za sebou : www.kf06-40.ji.cz

Je něco, co bys mladým čtenářům a vedoucím KMF rád vzkázal?

Mladým filatelistům bych chtěl vzkázat: Dělejte jenom to co vás baví, ať to stojí za vaši námahu a za naši práci. Vedoucím KMF: Pevné nervy, vydržet a po několika letech, když potkáte alespoň jednoho mládežníka, který zůstal věrný filatelii, tak si můžete popřát, že jste udělali maximum pro to, aby filatelie přežila.

Děkuji ti za rozhovor a těším se na naši spolupráci nad stránkami Mladého sběratele. Uvítáme tvé dodané příspěvky a informace kolem mládežnické filatelie.

Rozhovor s vedoucím KMF Jihlava Martinem Tůmou
Kroužek mladých filatelistů 56-93 v Jihlavě u Svaté Hory v Příbrami.


Autor: Zdeněk Jindra | 28. 3. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2018 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223