Nabídka našeho eshopu

Rakousko - čistá - č. 937-940

Rakousko - čistá - č. 937-940

  • Cena: 315 Kč

Rozhovor s mladým vystavovatelem Petrem Třeštíkem

Petr je členem KMF Svitavy, jehož vedoucím je Stanislav Sýkora. Rozhovor s ním jste si mohli přečíst v čísle 4/2004. Petr dosahuje vynikajících výsledků na výstavách i filatelistických olympiádách.

Petře, napiš nám svůj filatelistický životopis a řekni nám i něco o sobě.

Je mi šestnáct let. Známky sbírám od svých deseti let. Tehdy jsem se stal členem KMF 55-54 ve Svitavách. Každý rok jsem se zúčastnil oblastního kola filatelistické olympiády a pětkrát se mi podařilo postoupit do kola celostátního. Vystavuji svůj exponát týkající se historie svitavské pošty. Největšími úspěchy jsou stříbrné medaile z Phila Nippon 2001 v Japonsku, Espana 2003 ve Španělsku a v roce 2004 na světové výstavě v Singapuru. Jinak studuji na svitavském gymnáziu a chtěl bych jít studovat nějakou vysokou školu zaměřenou na přírodní vědy. Kromě filatelie se zajímám o biologii, jezdím na kole, chovám rybičky a hraji na klavír.

Předpokládám, že k filatelii tě přivedl tvůj tatínek, který dosahoval v mladí podobně dobrých výsledků jako ty. Co tě na sbírání známek nejvíc zaujalo? Čím tě filatelie okouzlila?

Jako malému se mi na známkách strašně líbily obrázky. Tehdy jsem ještě nevěděl, jak známku bez poškození odlepit. Mé pokusy dopadly většinou jejím poškozením. V roce 1998 jsem s otcem navštívil výstavu Praga 98. Poprvé v životě jsem viděl tolik známek pohromadě. Tehdy jsem se rozhodl, že budu také sbírat známky. Na známkách se mi líbí, že to nejsou jen obyčejné papírky, ale každá obsahuje kousek lidského vědění nebo historie národa.

Vystavuješ velice úspěšný exponát "Z historie svitavské pošty". Jakým způsobem jsi tento exponát sestavil, jak ho vylepšuješ a kde jsi k němu sháněl materiál a potřebné informace?

Začínal jsem s osmi listy a poté už jen sháněl informace a materiál a postupně exponát doplňoval a rozšiřoval. Texty jsem ze začátku psal rukou, nyní je píšu na počítači. Materiál jsem sehnal doma mezi materiálem mého otce a na burzách. Informace čerpám hlavně z knih např. z Monografie československých známek, dále pak z velmi podrobných poznámek mého dědečka, který se také o historii pošty zajímal. Kromě toho se ještě informuji u vedoucího nebo u táty.

Jsi už trojnásobným vítězem filatelistické olympiády, což je úctyhodné. Jakým způsobem se na tuto soutěž připravuješ? Gratuluji k tvým úspěchům.

Po stránce teoretické se všichni připravujeme hlavně v kroužku. Píšeme různé filatelistické testy, pracujeme s katalogy známek, povídáme si o zajímavostech. Na část praktickou se připravuji hlavně doma. Sestavím miniexponát, poté se naučím texty a zkusím si práci nanečisto

Vyhrál jsi i soutěž v České televizi ve Zlatém oříšku v roce 2002. Jak tato soutěž probíhala a jak se ti líbila?

Do soutěže mě nominoval na základě výstavních úspěchů a výsledků filatelistických olympiád Svaz filatelistů. Ze skupiny tří soutěžících v různých oborech vždy jeden dostal cenu. Byli jsme napínání až do konce, nikdo totiž nevěděl, čí jméno je zalepené v obálce. Při zkoušce před natáčením si totiž rozhovor s vítězem na nečisto vyzkoušeli všichni nominovaní a teprve při ostrém natáčení vystoupil vítěz. Výsledek mě docela dost překvapil. Vůbec jsem to nečekal. V televizním studiu to bylo velmi zajímavé. Kromě soutěžících tam hrála skupina Čechomor, violoncellista Jiří Bárta, vystupoval Michal Viewegh, inženýr Pavel Pavel (posunoval sochy na Velikonočním ostrově) a zpíval zpěvák Roman Vojtek.

Ze které výstavy máš nejhezčí vzpomínky? Kde všude ses byl díky filatelii podívat? Myslím tím teď v zahraničí.

Ze všech výstav, kterých jsem se osobně zúčastnil, se mi nejvíce líbila malá oblastní výstava v České Skalici. Vládla tam velice přátelská atmosféra. Podívali jsme se i do Babiččina údolí. V zahraničí jsem navštívil rakouský Graz. V roce 2003 se tam konalo Evropské setkání mladých filatelistů a byl jsem vybrán do delegace České republiky.

Těšíš se na návštěvu výstavy Brno 2005? Budeš na něm vystavovat tvůj exponát?

Na výstavu se rozhodně pojedu podívat. Jestli budu vystavovat svůj exponát, to zatím nevím. (Poznámka redakce: několik dnů po rozhovoru jsme se dozvěděli - již je to jisté, Petrův exponát na výstavě uvidíme)

Plánuješ nějaký další exponát, nebo budeš vylepšovat ten Z historie svitavské pošty?

Momentálně žádný další exponát neplánuji. Na současném se dá stále něco vylepšovat.

Co by sis rád přečetl v Mladém sběrateli?

Určitě nějaké zajímavosti ze světa filatelie. Potěšil by mě např. nějaký článek o historii poštovnictví od starověku do současnosti.

Co by podle tebe v takovém časopise pro mladé filatelisty mělo být, aby ses na něj těšil?

Kdybych byl začínající filatelista, tak určitě nějaký seriál pro začátečníky např. jak vznikla první známka, jaké základní filatelistické pomůcky potřebuji a kde je seženu, základní pojmy ze světa filatelie atp.

Co všechno sbíráš?

Kromě známek, které platily a platí na našem území, sbírám různý filatelistický materiál, jako jsou celistvosti a celiny, razítka, perfiny atp.

Je něco, co bys mladým čtenářům a tvému vedoucímu rád vzkázal?

Čtenářům hlavně hodně úspěchu a sbírku, která jim bude přinášet radost. Panu Sýkorovi, vedoucímu našeho KMF, přeji pevné zdraví a hodně nových členů v kroužku.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho výstavních úspěchů a stejně hezkých filatelistických zážitků.

Fotografie: 1) Dagmar Havlová se Petrovi v Brně podepisuje

Rozhovor s mladým vystavovatelem Petrem Třeštíkem


2) Petr s Oříškem

Rozhovor s mladým vystavovatelem Petrem Třeštíkem


Autor: Zdeněk Jindra | 25. 4. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Signoscope T3 od firmy SAFE

Signoscope na průsvitky známek T3 od firmy SAFE.

  • Cena: 4725 Kč
Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč