Republika Jižní Súdán

Datum vydání: 15. 8. 2011


Republika Jižní Súdán je nový státní útvar ve východní Africe, který se dne 9. července 2011 odtrhl od Súdánu na základě výsledků referenda konaného v lednu 2011. Území republiky Jižního Súdánu je složeno z celkem 10 států s celkovou rozlohou 619.745 km2 (podle jiných pramenů 644.329 km2), zahrnujících tři původní súdánské provincie Bahr el Ghazal, Equatoria a Greater Upper Nile. Počet obyvatel nového státního útvaru je odhadován na 7,5 až 9,7 mil. obyvatel, převážně křesťanského a animistického vyznání. Hlavním městem je Džuba.

Vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu předcházely dvě občanské války probíhající v letech 1955-1972 a 1983-2005, jejichž příčinou byl útlak ze strany centrální súdánské vlády a prosazování islámského práva šaríja v jižní neislámské části Súdánu. První občanská válka vypukla ještě dříve, než Súdán získal nezávislost na Velké Británii a Egyptu, a obě války trvaly dohromady 39 let(!). Od mírové dohody podepsané dne 9.1.2005 v Nairobi měl Jižní Súdán autonomní status. V pohraničních oblastech, zejména ve sporném regionu Abyei bohatém na ropu, přetrvávají i po vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu lokální boje.


Krátce po vyhlášení nezávislosti se Jižní Súdán stal členem OSN. První emise známek Jižního Súdánu s nápisem REPUBLIC OF SOUTH SUDAN byla vydána dne 13.7.2011 a zahrnuje známky o nominální hodnotě 1 SSP (jihosúdánská libra) s vlajkou nového státu, 2,5 SSP se znakem nového státu


a 3,5 SSP s portrétem bývalého vůdce Súdánské lidově osvobozenecké armády a prvního prezidenta autonomního Jižního Súdánu Johna Garanga, který v červenci 2005 zahynul při havárii helikoptéry. Vydání známek v počtu 100 000 ks oznámil generální ředitel pro správu a finance Ministerstva telekomunikací a poštovních služeb Jižního Súdánu brigádní generál Elijah Biar Kuol. Ačkoli se o tom oficiální jihosúdánské zdroje nezmiňují, podle www.china-daily.org jsou uvedené známky darem čínské ambasády ke vzniku samostatného státu. Známky byly údajně distribuovány do všech deseti států Jižního Súdánu, do doby psaní tohoto článku (měsíc po vydání známek) se však stále ještě neobjevily na internetové aukci eBay.

Místo uvedených známek je na internetu nabízeno několik aršíků o osmi známkách s nápisem SOUTHERN SUDAN a letopočtem 2010. V tomto případě se pravděpodobně jedná o bogusy, čemuž nasvědčují jak obrázkové náměty známek (např. „lidé“ nebo „houby“), tak použití arabského textu na známkách, což by v případě úředně vydaných známek bylo s ohledem na důvod autonomie a pozdějšího odtržení Jižního Súdánu vysoce nepravděpodobné.


Prameny - internetové stránky, zejména:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%BEn%C3%AD_S%C3%BAd%C3%A1n
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/od.html
http://www.goss-online.org/magnoliaPublic/en/news.html

Autor: Milan Schovánek

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz