Recenze Merkur Revue č.1/2011

Datum vydání: 10. 6. 2011


V minulém příspěvku jsme představili odborný časopis pro filatelii, numismatiku a notafilii Merkur Revue. Řada čtenářů tento časopis, který vydává Filatelie Klim jistě zná.
Trochu netradičně se vracíme ke staršímu číslu Merkur Revue a to 1/2011. Jeho obsah určitě stojí za přečtení a prostudování jak pro specialisty, tak i běžné sběratele.


Velmi zajímavé je zde již 7. pokračování seriálu „Rakousko-Uhersko a Evropa po světové válce 1914-1918, vznik Československa.“
Tento seriál vydává skupina našich špičkových filatelistů i autorů jako jsou: M. Štefek, L. Kunc, J. Kypast, K. Mezera, S. Petr, B. Pour.
Konkrétně je zde popsáno Slovensko s uvedením poštovních úřadů v tomto období, Slovenská republika rad včetně poštovních úřadů na maďarském území s čs. armádou v r. 1919. Článek je doplněný mapami a fotodokumentací poštovních známek i celistvostí.

Následuje článek od Zdeňka Filípka – „Společný otisk známek z rytin K. Seizingera.“ Zde autor popisuje společný otisk známky 1Kč červená T. G. Masaryk z emise portréty 1935 a 1Kč červená „Sokol stěhovavý“ z emise „Zimní sletové sokolské hry – 1938“.- viz obálka. Vše je doplněno dokumentací zkusmých tisků včetně zajímavostí jako např. tajné rytecké značky „S“ rytce K. Seizingera.

Další články od Rudolfa Fischera – Významné ženy – umělkyně v tvorbě poštovních známek pojednává o dvou významných výtvarnicích - „Kamila Štanclová-Kállayová“ a Radana Podzemná – Hamsíková. Autor velice poutavě popisuje tvorbu a osudy těchto dvou žen včetně mnoha ukázek jejich prací.

Následuje vydání nových známek České republiky a krátký článek od Judr. Šablatúry „Pamětní album k chorvatské emisi z roku 1942 – 700 let města Záhřebu 1242-1942.

J.L. Hrdý v oblasti faleristiky – tedy nauka o vyznamenáních, napsal článek „Heraldika a vyznamenání aneb Český šlechtický kříž a Řád bílého lva.

„Kdo byl Jindřich Kostrba?“ od Lubora Kunce. Popisuje život našeho leteckého esa za první světové války. Článek doprovází celou řadou fotografických filatelistických materiálů z první sv. války.

Poutavý článek o kapitánu Jamesi Cookovi – nejdůslednějším badateli oceánů píše Zoltán Raduška. Článek doplnil celou řadou vyobrazení známek souostroví Tonga, Cookovy ostrovy, Niue, Jižní Georgie, Vánoční ostrovy, Nový Zéland atd. Probírá se historií a objevy těchto exotických území.

Miroslav Bělina a jeho článek „Katastrofická pošta letecké společnosti Imperial Airways se zabývá haváriemi letounů této společnosti. Článek též bohatě dokumentovaný fotografiemi.

Hradčany 500h – 2. tlačová doska a nové poznatky od Radomila Květoně. Postupně po spirálových typech známek V. kresby byly objevené příčkové a obloukové typy u hodnoty 25h a v jednom případě u hodnoty 500h. Souhrou náhod je obloukový typ 500h na 2. tiskové desce současně i příčkovým typem. Pro Hradčanáře určitě velmi zajímavý článek.

Celá strana je v tomto čísle věnovaná mladé filatelistce Pavlíně Ondrejkové. V České republice snad není v jejích věku mladý filatelista, natož filatelistka, kteří by se mohli měřit s jejími  vystavovatelskými úspěchy. Ve svém držení má nejen zlaté medaile, ale dokonce i Velkou zlatou z Národní výstavy v Dobříši. Pěkný článek o Pavlíně Ondrejkové napsal Milan Kračmar.

Hrady a zámky na známkách z území někdejšího Československa. Již XIV. pokračování seriálu o hradech a zámcích na našich známkách od Zdeňka Fritze je pěkným zakončením tohoto čísla. Článek blíže pojednává o Trenčanském hradě, Kremnici a Smolenici.

Kromě uvedených článků samozřejmě nechybí Nabídková služba časopisu Merkur Revue se zajímavými filatelistickými materiály i velkou nabídkou odborné literatury.

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz