Rakousko emise 1850: Nejvzácnější barvy 1 Kreuzer

Datum vydání: 30. 12. 2014


K napsání tohoto článku mě inspirovala mezinárodní aukce Profil, která se konala v květnu letošního roku, kde bylo nabízeno několik vzácných známek a celistvostí Rakouska 1850 - 1918. Pro tuto publikaci mi také částečně pomohlo, že mi byla předána v letošním roce známková referenční sbírka první emise 1850 pana S. Capoucha, znalce SČF na Rakousko a tímto jsem si rozšířil a zkvalitnil moji atestovanou sbírku (s atesty od Dr. Ferchenbauera a pana F. Puschmanna, dvou nejlepších znalců klasiky v Rakousku). Jak důležité je dnes přesné určení a popsání jednotlivých losů si ukážeme na příkladu nejvzácnější barvy 1 Kr.

Pod aukční položkou číslo 927 byla dražena známka „Rakousko emise 1850“, 1 Kr. ruční papír, typ Ia, hnědooranžová, razítko Polná, popsána jako bezvadný kus, katalogová cena 750 Euro Ferchenbauera a byla prodána za 5.720,- Kč (vč. 10 % provize).

Mohu potvrdit, že se jedná o známku v pěkné kvalitě, ale bohužel známka byla určena a zařazena do špatného barevného odstínu. Jedná se o světle hnědooranžovou barvu a tím je katalogová i tržní cena o polovinu nižší.


Známka 1 Kr. v níže popisovaných barvách byla tištěna pouze na ručním papíru a vždy v typu Ia. Charakteristickými znaky pro typ Ia je plné orámování erbu, číslice 1 se dotýká horní linky rámečku a pravý dolní okraj hodnotového rámečku je uzavřený. Podklad znaku není retušovaný (obr.1).

Přesně bez chyby určit a popsat nejvzácnější barvy naší „první známky“, dokáže jen znalec - expert, který disponuje velmi kvalitní referenční atestovanou sbírkou Rakouska, emise 1850. Taková sbírka musí obsahovat kompletní řadu všech čtyř katalogizovaných barev, tzn. světle hnědooranžová, hnědooranžová, tmavě hnědooranžová, červenohnědooranžová a od každé musí mít expert několik odstínů od nejsvětlejších po nejtmavší odstín, tak aby byla známka zařazena s naprostou přesností (obr.2).

To představuje alespoň 8 kusů známek, ale podle mého názoru je potřeba minimálně 12 kusů známek a více této nejvzácnější barvy. Pro představu čtenářů Merkur-Revue a sběratelů klasiky Rakouska, na kompletní zkoušení všech barev hodnoty 1 Kr. je tedy potřeba mít k dispozici minimálně 100 kusů atestovaných známek ! Toto samozřejmě platí i pro ostatní hodnoty známek 2 Kr., 3 Kr., 6 Kr., 9 Kr. emise 1850.


Obr. 2 Kompletní sestava nejvzácnější barvy – ukázka z atestované referenční sbírky autora

Jak konkrétně velký je cenový rozdíl této nejvzácnější barvy si ukážeme na specializovaném katalogu Dr. Ferchenbauera a ANK.
Všechny nepoužité známky jsou rarity a razítkované vzácné. U celistvostí jsou velmi vzácné vícenásobné frankatury, frankatury jednoznámkové jsou pak extrémně vzácné. Jen pro zajímavost v ex. sbírce Dr. Jergera (jednoho z největších sběratelů razítek a frankatur), která byla dražena v aukci Corinphila v roce 2003-2005 a na které jsem byl osobně přítomen, byla dražena pouze jedna celistvost s jednoznámkovou frankaturou ! Kdežto třínásobné frankatury byly zastoupeny v několika položkách a totéž platí i pro smíšenou frankaturu 1 Kr. (hnědooranžová) + 2 Kr.


Všechny uvedené ceny platí pro kvalitu označovanou v německém jazyce „erlesenes Prachtstück“ (vybraný krásný kus). Tržní cena těchto známek a celistvostí v uvedené kvalitě se na zahraničních aukcích pohybuje v relaci 30 až 50 % výše uvedených katalogových cen. Pro rychlou orientační tržní hodnotu u nás postačí koeficient přepočtu 8 až 12 Kč za jedno Euro.


Obr.3 Tiskopis (bez adresní pásky) z roku 1851, odeslaný z Bílovce do Vyškova, frankovaný zn. 1 Kr. červenohnědooranžová (rötlichbraunorange), podací razítko WAGSTADT 22.JAN, příchozí razítko WISCHAU 23/1, (většina použitých známek je ze začátku platnosti emise, tedy od 1.6.1850, pouze u menších poštovních úřadů i v pozdějším období ).  Ex. Tovačovský


Obr. 4 Ukázka z referenční atestované sbírky autora


Pro všechny sběratele, kteří se zabývají první emisí Rakouska 1850, mohu nabídnout konzultace na určení barev i na kompletní specializaci této emise. Kontaktní email: filatelie.pelikan@email.cz

Jan Pelikán Použitá literatura: [1] AUSTRIA NETTO KATALOG – Österreich Spezialkatalog 2013/14, Wien 2013
[2] Dr. Ulrich Ferchenbauer: Österreich 1850-1918, Wien 2008
[3] Ukázka z referenční atestované sbírky autora

Příště pokračování: Nejvzácnější barva 2 Kreuzer.

Autor: Jan Pelikán

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz