Přípravy letošního veletrhu Sběratel v plném proudu

Po úspěšné premiéře národní soutěže jednorámových exponátů na loňském veletrhu se Svaz českých filatelistů rozhodl na veletrhu Sběratel v roce 2004 soutěž zopakovat, tentokrát už s mezinárodní účastí. Na Sběrateli budou vystaveny kvalifikované exponáty z České republiky, Rakouska a Německa. Každá země má možnost vystavit šest exponátů, jejichž bodové hodnocení se bude sčítat, a to i v dalších ročnících. Hodnotící jury bude pracovat ve složení Walter Müller, Pavel Pittermann a Vít Vaníček. Bližší informace lze získat na Svazu českých filatelistů, Holečkova 10, CZ-225 07 Praha 5, tel.: 257 012 642, e-mail: scf@iol.cz

Dr. Rohde & Kornatz poprvé v Praze

Známá německá filatelistická firma Dr. Rohde & Kornatz z Kasselu bude mít letos na veletrhu Sběratel premiéru. Poprvé budou mít v Praze návštěvníci možnost vybírat si z bohaté nabídky této firmy. Specializuje se především na staré Německo, Sársko, okupovaná německá území, bizónu, Berlínskou spolkovou poštu, NDR, Rakousko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Na své si přijdou i sběratelé námětů.

Čínská filatelie opět na Sběrateli

S přihláškou na veletrh v roce 2004 si ještě na konci minulého roku pospíšila Čínská národní filatelistická společnost (China National Philatelic Corporation), která zastupuje poštu Čínské lidové republiky. Číňané na Sběrateli vystavovali již dvakrát a jejich poštovní známky pokaždé patřily k nejžádanějším.

Další tradiční vystavovatelé

Na veletrh se už teď připravuje řada tradičních českých vystavovatelů. Jmenujme jen namátkou firmy Alkado, Filatelie Pěnkava, Filatelie Hobby Praha, Slovfila, Filatelie Karlin, Aurea Numismatika, Filatelie FOS, Filatelie Ježek, Numis – Numismatický salon a další.

Nové poštovní správy

Na mezinárodní veletrh Sběratel v Praze se letos přihlásily další nové poštovní správy. Pořadatelé hned po Novém roce obdrželi přihlášky poštovních správ Turecké republiky, Ruské federace a Republiky Kypr. Návštěvníci jejich stánky s poštovními známkami a celinami jistě vezmou útokem, zvláště když doposud neměli příležitost se s jejich edičními novinkami v České republice setkat. Všechny tři sběratelsky atraktivní země se jistě setkají se zájmem i návštěvníků ze zahraničí.

Paní Salmon se vrací

Vloni se poprvé zúčastnila veletrh paní Monique Salmon z Francie. V oboru telefonních karet udivovala sběratele rozsáhlým sortimentem především zemí Karibiku. Úrovní veletrhu i zájmem o telefonní karty byla mile překvapena, a tak není divu, že se do Prahy letos opět vrací.

Letos nárůst minerálů?

Vhodným doplňkem k hlavním oborům veletrhu, to je filatelii a numismatice, jsou i vystavovatelé nabízející minerály a šperky a předměty z přírodních materiálů. Je to záležitost, která zajímá především ženy, říkají ve firmě Mineral Metal, která je pravidelným hostem veletrhu. Pořadatelé se snaží letos tento zajímavý sběratelský a "okrášlovací" obor na veletrhu podpořit. Proto budou mít na veletrh ženy vstup zdarma. Navíc ve vedlejší veletržní hale se bude souběžně s veletrhem Sběratel konat mezinárodní veletrh Beauty (pořádaný jinou organizací) věnovaný kosmetice a péči o tělo. Takže lze očekávat, že letos bude na Sběrateli dívek a žen opravdu hodně.

Přihlášky rozeslány

V polovině ledna rozeslali pořadatelé prospekty a přihlášky na letošního Sběratele všem dosavadním vystavovatelům v šestileté historii veletrhu a také na dalších dva tisíce adres po celém světě. Očekávají, že většina vystavovatelů se přihlásí už na jaře, aby mohla čerpat desetiprocentní slevu z veškerých cen.

Veletrh Sběratel v televizi

Na webové stránce veletrhu (www.sberatel.info) byla na konci minulého roku zveřejněna zpráva, že Česká televize bude v lednu vysílat pořad natočený na posledním Sběrateli. Jak jsme však byli nyní informováni producentem ČT Davidem Berdychem, nový pravidelný pořad Intro, kde měl být materiál odvysílán, byl (patrně v rámci úsporných opatření) zrušen. Veletrh Sběratel by se však měl někdy v budoucnu objevit v pořadu pro mládež Pomeranč na programu ČT2. Česká televize bude pořadatele veletrhu včas o vysílání informovat.

Česká mincovna spokojena

Česká mincovna se doposud účastnila vždy jen veletrhu World Money Fair v Basileji. Vloni poprvé se představila v Praze na Sběrateli a se svou účastí, podle slov ředitele odboru prodeje mincí a medailí Libora Křapky, byla velmi spokojena. Nejenže dosáhla pozoruhodných prodejů sběratelům, ale uskutečnila i jednání se zahraničními velkoodběrateli. Na veletrh se pochopitelně vrací i letos. Ostatně bude mít co nabízet. Z rozsáhlého emisního plánu pro letošní rok jmenujme alespoň ražby u příležitosti vstupu České republiky do EU. V dubnu vydává stříbrné a bicolorové (Ag+Au) mince a v polovině května zlatou pamětní medaili v nákladu pouhých 200 kusů a sadu oběžných mincí 2004 v provedení proof v nákladu 4.000 kusů.

Autor: Jindřich Jirásek | 22. 1. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223