Poštovní razítka – první část

Datum vydání: 5. 3. 2014


Historie poštovního razítka je mnohem starší, než poštovní známka. Je neoddělitelnou součástí poštovní historie a filatelie vůbec. V mnoha filatelistických disciplinách jej nelze ignorovat. Nejlépe by nám o jeho historii mohli povídat sběratelé z oboru poštovní historie, ale i teritorialisté, námětáři a další.

Před časem (18.1.2004) na těchto stránkách napsal o razítkách pan Jaroslav Petrásek z České asociace pro olympijskou a sportovní filatelii Olympsport. Svůj článek „Sbíráte poštovní razítka?“ hezky uvedl slovy „Opomíjenou kytičkou na louce české filatelie jsou poštovní razítka. Ví se, že existují, ale již nikdo pořádně neví, jaká jsou, kolik jich je a kdy se používaly“. Chtěl tím sběratele upozornit na význam poštovních razítek pro filatelii, nejen pro námětovou.

Za nejstarší poštovní razítko vůbec (některé prameny sice zmiňují benátské razítko „Mediolarum Cursores“ s erbem milánského hraběte Francesca Sforzu z roku 1449) se považuje tzv. „Bishop mark“, skutečné poštovní razítko, zavedené britským generálním poštmistrem Henry Bishopem v roce 1661 - OBR.1. Velmi jednoduché kruhové razítko potvrzovalo den a měsíc odeslání dopisu. Rok nebyl uveden, nebyl v té době považován za důležitý. Již brzy poté, v roce 1681 se v Londýně začalo používat poštovní razítko, potvrzující, že poštovné bylo zaplaceno – Paid One Penny (zaplaceno jedno penny) – OBR.2.


Obr. 1


Obr. 2

Dlouhou dobu, prakticky až do počátku 19.století, byl vývoj poštovních razítek v rukou jednotlivých poštmistrů. Někdy se říká, že se v té době z hlediska poštovních razítek nic mimořádného nedělo. Není tomu docela tak. Rukopisné poštmistrovské poznámky na dopisech byly z iniciativy poštmistrů nahrazovány razítky, které potvrzovaly zaplacené poštovné i místo podání poštovní zásilky – OBR.3-5.


Obr. 3


Obr. 4


Obr. 5

Poštovní razítka vzniklá z iniciativy poštmistrů u různých rytců – výrobců razítek, kteří do vzhledu razítek vkládali vlastní výtvarné pojetí razítka a tak dali vzniknout celé škále vzhledově rozmanitých razítek. Některá z předznámkových razítek jsou výtvarně i typograficky dokonalá, jiná zase primitivní, v závislosti na dovednosti svého tvůrce. Tak tomu bylo a až do zmíněné druhé poloviny 19. století. Pak nastupují poštovní správy se svými jednotnými dizajny. Už z dálky dovedeme určit původ takových razítek, které se vyznačovaly teritoriální odlišností. O tom však příště.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz