Mistrovství Evropy ve volejbale mužů 2011

Název emise: Mistrovství Evropy ve volejbale mužů 2011
Rozměr obrázu známky: 23 x 40 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Námět známky:

Na známce jsou vyobrazeny siluety volejbalistů s míčem.

Po velmi úspěšném mistrovství světa žen v basketbalu, které se v letošním roce konalo v Brně, Ostravě a Karlových Varech a kde naše děvčata vybojovala překvapivé stříbrné medaile, dostávají možnost představit se našemu publiku reprezentanti jiného míčového sportu, ještě populárnějšího než je basketbal - volejbalisté. Tentokrát půjde o mužskou reprezentaci, která v letošním roce v Itálii na mistrovství světa vybojovala překvapivě desáté místo a zvítězila dokonce nad posledním mistrem světa z USA 3:0 a podlehla nešťastně novému mistru světa Brazílii 2:3. O uspořádání mistrovství Evropy se podělíme se sousedním Rakouskem a očekávané tuhé boje proběhnou ve dvou českých a dvou rakouských městech. U našich sousedů bude dějištěm Vídeň a Innsbruck. Na českém území se původně mělo hrát v Praze a v Liberci. Před nedávnou dobou naši pořadatelé změnili Liberec za Karlovy Vary, určitě nejen proto, že Karlovy Vary byly úspěšným pořadatelem finále basketbalového mistrovství.
Trenér české reprezentace Jan Svoboda zhodnotil složení naší skupiny B takto: "Ve skupině jsme společně s Ruskem, Portugalskem a s Estonskem. Jestliže jsme před losováním někoho nechtěli, pak to bylo Rusko a Srbsko. Ale také Portugalsko již dávno patří ke špičkovým evropským teamům a byli jsme rádi, když jsme v kvalifikaci o mistrovství světa zvítězili po infarktovém závěru 3:2. Ale ani Estonce bychom si ze čtvrtého, nejslabšího koše při losování nevybrali. Skupina je to těžká a postoupit z ní nebude nic lehkého. Přesto je to naším cílem".
Vrcholný evropský turnaj se do České republiky vrací přesně po deseti letech. V roce 2001 v Ostravě vybojovali naši reprezentanti čtvrté místo. Čtyři skupiny po čtyřech účastnících, to je celkem šestnáct družstev. Vítězové skupin postupují přímo mezi posledních osm, teamy z druhých a třetích míst se utkají o další čtyři místa mezi posledními osmi a čtvrtí ze skupin v turnaji končí. Jde tedy o to, skončit na 2., či 3. místě ve skupině, soupeři pro nás mohou vzniknout ze skupiny D, do které byli "nalosovány" týmy Polska, Německa, Bulharska a Slovenska.
Zápasy ve skupinách se budou hrát 10. − 12. 9. 2011. Finálové vyvrcholení uvidí Vídeň 18. září. Skupinu A ve Vídni tvoří Rakousko, Srbsko, Slovinsko a Turecko, soupeři jim budou účastníci skupiny C, což jsou Itálie, Francie, Finsko a Belgie.