Liechtensteinské muzeum ve Vídni

Datum vydání: 8. 4. 2008


Před několika dny (20.3.08) jsme na našich stránkách informovali o nejnovějších rakouských známkách. Byla mezi nimi též 1,25 € námka vydaná 3.3.2008 s reprodukcí uměleckého díla z Liechtensteinského muzea ve Vídni. Jedná se o poslední z řady společných rakousko-liechtensteinských známkových vydání věnovaných uměleckým sbírkám liechtensteinské knížecí rodinné sbírky. V obrazové příloze vidíte všechny tři liechtensteinské známky této společné emise, z let 2006, 2007 a 2008.



Co je tedy důvodem společné liechtensteinsko-rakouské emise?
Knížecí sbírky evropského umění uplynulých pěti století jsou světoznámé. Vznik sbírky vděčí baroknímu ideálu mecenášství umění. Knížecí dům Liechtensteinů důsledně pěstoval tento ideál, díky čemu byly sbírky cílevědomě budovány. Základ Liechtensteinského muzea položil kníže Jan I. (1760-1836). Jedinečná soukromá umělecká sbírka byla až do roku 1938 veřejně přístupná ve vídeňském liechtensteinském paláci v Rossau. Dlouhá desetiletí po druhé světové válce byly pak sbírky deponovány na zámku v liechtensteinském Vaduzu. Od roku 2001 probíhala ve Vídni rozsáhlá rekonstrukce již zmíněného paláce, aby v roce 2004 bylo Liechtensteinské muzeum opět zprístupněno veřejnosti, která zde může shlédnout část uměleckých pokladů liechtensteinské knížecí sbírky. Těžistěm vídeňské expozice je rakouské umění, v popředí stojí malíři z Rakouska a Čech, zejména z období klasicizmu a Biedermeieru.
Pro všechny milovníky výtvarného umění může být návštěva Liechtensteinského muzea mimořádným zážitkem. Mne osobně při návštěvách muzeí a galerií vždy nadchne pohled na umělecké dílo, které znám z poštovní známky.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz