Kroužky mladých filatelistů stále žijí !?

Tento článeček je spíše úvahou o tom, proč některé kroužky mladých filatelistů už skoro nefungují a dokonce už i zanikly a jiné mají čím dál tím více členů

Je těžké se nad tím zamyslet a shrnout vše, proč je mládežnická filatelie na ústupu. Někteří kolegové to svádějí na moderní zábavu a hlavně na počítače. Já osobně takového názoru nejsem. Věřím, že můj názor je pro mládežnickou filatelii zdravý.

Jmenuji se Zdeněk Jindra a bydlím v Novém Městě nad Metují. Je mi 20 let a nejsem tedy od mládežnického věku ještě tak vzdálen. Jelikož hodně rád píšu o filatelii, vznikl i tento magazín Infofila, který se nám zdárně rozrůstá, a to nejen co do počtu článků, ale i redaktorů a přispěvatelů. Není ani náhodou pravda, že je to magazín jen pro mládež. Jasně, že jeho hlavním cílem je pomocí internetu mládež k filatelii přilákat a filatelii tak propagovat.

Věřte, že v době rychlého nárůstu uživatelů je na českém internetu čím dál tím více lidí, kteří se o filatelii zajímají, a to nemluvím ani o desítkách stránek filatelistických firem.

Jak je možné, že některé kroužky KMF jsou aktivní a mají hodně členů a jiné v podstatě nefungují? Nebude to spíše tím, že těm kroužkům schází elán na propagaci svých aktivit a přilákání nových členů? Já vím, že to není nic jednoduchého přilákat nové členy do kroužků KMF. Jenže, když se o to ani nepokusíte, nemůžete čekat, že kroužek bude aktivní. Někdo bude namítat, že mladá krev neví, co píše a ať si tedy zkusí sehnat nové členy do kroužků a ukáže, co v něm je. Jenže to právě tímto magazínem dělám. Infofila si dala za cíl propagovat filatelii ve velkém. Když se k tomu nemá jiná strana, jako třeba časopis Filatelie, jsme tu my, kteří Vám na poli moderního publikování - čímž internet dozajista je - s Infofilou předkládáme novinky, informace, úvahy a spoustu jiného. Můžete namítat, že přeci jenom malé ústupky ze strany časopisu Filatelie byly udělány, a to obnovením Mladého filatelisty. Sice vychází ob jedno číslo jako příloha s několika málo stránkami, ale přeci něco. Jenže na internetu, kde se mladí filatelisté nejvíce pohybují, není nic. Nahlédnete-li na stránky www.stamps.cz, pranic se z nich nedozvíte. Několikrát jsem jim psal na email a nabízel pomoc či možnou spolupráci, ale nejsou schopni ani odpovědět. Nemám jim to za zlé. Ať si provozují své obchodní zájmy a vydělávají na filatelii tisíce, my je lehce nahradíme. Možná, že si teď řeknete: silná slova, ale věřte, že je hravě nahradíme. Budeme na internetu filatelii neúnavně propagovat a věřím, že získáme naší kampaní ne desítky členů, ale jsem si jistý, že jich budou stovky. To samozřejmě ukáže čas.

Také jsem se od jednoho mého kolegy dozvěděl to, že kolem 70% členů kroužků mladých filatelistů ve Velké Británii tvoří dívky. Věřím, že u nás budou i dívky, které sbírají známky od dětství a o žádném kroužku mladých filatelistů nikdy neslyšely, což je velká škoda. Věřte, že internet je v tomto ohledu mocná zbraň a my ji využijeme ve prospěch české filatelie!

Autor: Zdeněk Jindra | 27. 1. 2003

Komentáře

Bez názvu

Díky budeme se snažit!

Je to složitější než se na první pohled zdá

RE: Je to složitější než se na první pohled zdá

RE: Je to složitější než se na první pohled zdá

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223