Krásný MODRÝ DUNAJ & MARY ANN ASPINWALL OWENS (1929-2005)

Není mezi filatelisty mnoho žen, které dosáhly významných vystavovatelských úspěchů. Chtěl bych proto vzpomenout jednu z nich – Mary Ann Owensovou. Tato dlouholetá aktivní členka Americké Námětové Asociace získala od šedesátých let minulého století řadu ocenění za své tematické exponáty. První mezinárodní ocenění – pozlacenou medaili - získala za svůj exponát SLON na mezinárodní výstavě STOCKHOLMIA 1971 ve švédském Stokholmu. Pak přišla zlatá medaile na AMERIPEX 1986 v americkém Chicagu a v roce 1987 velká zlatá medaile na světové výstavě v Dánsku - HAFNIA 1987.

A pak nadešel rok 1988, a s ním Světová výstava PRAGA 1988. Už to nebyly „sloni“, ale nádherný tematický exponát KRÁSNÝ MODRÝ DUNAJ (BEAUTIFUL BLUE DANUBE), oceněný zlatou medailí. Tento exponát mám i po letech před očima. Byl mi dlouhou dobu vzorem pro mé tematické zaměření. Dokonce jsem rovněž uvažoval tematickým exponátem pojednat o řece Dunaj, nejen o lodích a lodní dopravě na ní.

Proč o tom všem píšu? Dostala se mi totiž do rukou krásná kniha italského autora Claudia Magrise – „DUNAJ – ŽIVOTOPIS ŘEKY“ (Mladá fronta, Praha 2010) a opět se to ve mně ozvalo. Prožil jsem na břehu této vyjímečné řeky velkou část mého života, procestoval podél ní i po ní. Rád se vracím do Bratislavy, Budapešti, Vídně, Pasova, Řezna, Lince, do údolí Wachau a dalších míst podél ní. Snad se mi ještě podaří aspoň filatelistickou zkratkou vzdát této řece hold.

Krásný MODRÝ DUNAJ & MARY ANN ASPINWALL OWENS (1929-2005)


Autor: Jaroslav Tomandl | 8. 2. 2017

Komentáře

Výborný článok...

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223