Karel I., Císař rakouský, Král český a uherský

Datum vydání: 12. 10. 2003


V roce 1917 byly v rakouském císařství vydány výplatní známky malého formátu s portrétem císaře Karla I. podle návrhu A.Cossmanna, katalogové číslo Mi 221 – 224.

Rakouské známky s Karlem I.


Tyto platily i na území Československa jako předběžné, resp. souběžné známky. Byly také použity k přetištění a opatřeny přetiskem Pošta Československá 1919, katalog Pofis č. 38 – 41.

Rakouské známky opatřené přetiskem  Pošta Československá 1919


Přetisková emise patří do zvláštní problematiky, já bych se rád zmínil o osudech posledního Habsburka na českém trůnu.

Karel I. byl rakouský císař z dynastie habsbursko – lotrinské. Narodil se 17. 8. 1887 v Persenbergu jako syn arcivévody Otty a Marie Josefy. Byl synovcem císaře Františka Josefa I.

Portrét císaře Karla I.


Původně mu byla určena vojenská kariéra, sloužil u dragounů v Brandýse nad Labem. Dostalo se mu také právnického vzdělání, studoval práva na univerzitě v Praze. Z této doby pochází také jeho velmi kladný vztah k Čechám. V mládí byl znám jako příjemný společník, byl oblíbený a vedl poněkud rozmařilý a lehkomyslný život.

V roce 1911 se oženil se Zitou Bourbon – Parma, budoucí Císařovnou rakouskou, Královnou českou a uherskou. Z tohoto svazku se narodilo osm dětí, poslední již po smrti Karla I. Svatba se konala 21. 10. 1911 na zámku Schwarzan am Steinfelde.

Svatba Karla I.


Karel I. se synem Ottou


Karel I. trávil mnoho času v Čechách, byl velitelem eskadrony dragounů ve Staré Boleslavi a často pobýval na zámku v Brandýse nad Labem, který v roce 1917 koupil.

Zámek v Brandýse nad Labem


Po smrti svého strýce, Františka Ferdinanda v roce 1914, se stal následníkem trůnu a po smrti císaře Františka Josefa I. se 21. 11. 1916 stal císařem a vrchním velitelem armády. Stal se také uherským králem. Chtěl se dát korunovat i českým králem, v tom mu však bylo zabráněno.

Císař Karel I.


Jako korunovaný uherský král musel totiž zachovávat hranice a zákony Uher a nechtěně tak podporovat Maďary v jejich převaze nad Slovany.

Vlády se ujímal v těžké situaci, kdy se ve válkou vyčerpané monarchii začaly projevovat příznaky krize. Chyběly mu zkušenosti, neboť i když byl následníkem trůnu, na vládě se nijak nepodílel a k důležitým jednáním nebyl zván. Mezi jeho silné vlastnosti nepatřily ani rozhodnost ani silná vůle, proto na jeho jednání měli velký vliv lidé z jeho okolí, kteří zabránili i jeho již zmiňované korunovaci českým králem.

Nový císař si jasně uvědomoval, že zachovat monarchii znamená ukončit válku a zrekonstruovat říši tak, aby získal podporu všech národů. Prostřednictvím bratra své ženy, prince Sixta, důstojníka belgické armády, se snažil ukončit I. světovou válku a uzavřít separátní mír se státy Dohody. To se mu však, především díky Německu, nepodařilo.

V prvním roce své vlády také obnovil parlamentní život a učinil vstřícná gesta vůči Čechům, udělil milost Kramářovi, Rašínovi a dalším, nabídl ministerská křesla Staňkovi a Šmeralovi. V té době se však již čeští politikové stále zřetelněji odvraceli od Vídně a Karel I. při dalších rozhodováních již nebral na Čechy ohled.

Vnitřní rozklad v armádě, hlad a demonstrace v zázemí postupně vedly k rozpadu monarchie. Dne 11. listopadu 1918 podepsal Karel I. manifest, že se stahuje z řízení vládních záležitostí. Po vyhlášení republiky se odmítl formálně vzdát trůnu a byl donucen opustit Rakousko. Dokonce žádal vládu Československa, aby mohl trvale žít na zámku v Brandýse nad Labem, nebylo mu však vyhověno. Odešel i s rodinou do exilu do Švýcarska a odtud ještě podnikl dva pokusy o převzetí vlády v Uhersku. Poté byl i s manželkou Zitou deportován na portugalský ostrov Madeiru, kde 1.dubna 1922 umírá na těžký zápal plic.

Byl skromně pochován na místním hřbitově.

Kostel Nossa Senhora do Monte, kde je nyní hrobka Karla I.


Autor: Pavel Jonáš

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz