K filatelistickému zeměpisu

Britská zámořská teritoria čítají 14 území (dříve byly nazývány korunními koloniemi). Vyjmenujme je: Anguilla, Bermuda, Britské Antarktické Teritorium (British Antarctic Territory), Britské Teritorium v Indickém Oceáně (British Indian Ocean Territory), Britské Panenské Ostrovy (British Virgin Islands), Kajmanské Ostrovy, Falklandské Ostrovy, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, Svatá Helena & Ascension & Tristan da Cunha, Jižní Georgie & Jižní Sendvičové Ostrovy (South Georgia & the South Sandwich Islands), Suverénní základny Akrotiri a Dhekelia na ostrově Kypr (Sovereign Base Areas of Akrotiti and Dhekelia) a konečně Ostrovy Turks & Caicos. Vyjma základen na Kypru, nad všemi ostatními vlaje vlajka daného teritoria.

Z hlediska počtu filatelistických zemí je to však trochu složitější. Zkušený filatelista na první pohled zjistí, že k číslu 14 se nedopracujeme. Zámořské teritorium „Svatá Helena & Ascension & Tristan da Cunha“ vydává poštovní známky pro každou svoji část samostatně. Naopak základny na ostrově Kypr své známky nemají.
Přesto je tato matematika mnohem jednodušší, než tomu bylo před několika desetiletími, kdy nad Britským impériem slunce nezapadalo. Bohatost a pestrost známkových emisí zmíněných teritorií však drží krok se světem. Byznys je byznys.

Pro úplnost nutno dodat, že pod britskou korunu patří též tzv. Kanálové ostrovy: Jersey, Guernsey a Ostrov Man. Jejich statut je však odlišný. Jsou to tzv. závislá území. Dále jsou to konstituční monarchie Kanada, Austrálie, Nový Zéland, kde hlavou státu je britský monarcha.

K filatelistickému zeměpisu


Autor: Jaroslav Tomandl | 10. 11. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223