Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény

Nebude to poprvé, Atény hostily výkvět světového sportu již dvakrát. Poprvé, když francouzský baron Pierre de Coubertin obnovil slávu antických olympijských her a v roce 1896 se zde konaly první olympijské hry nového věku. O deset let později, tedy v roce 1906, když Řekové neuspěli se svojí snahou pořádat olympijské hry v Aténách pravidelně každé čtyři roky, konaly se zde k desátému výročí tzv. Olympijské mezihry. Ty se ovšem mezi pravé olympijské hry nepočítají, takže olympijská historie se do města pod Akropolí vrací znovu až po 110 létech.

Řecké hlavní město bylo vybráno za pořadatele Her XXVIII. olympiády na 106. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne v roce 1997. Protikandidáty byly Cape Town, Buenos Aires, Řím a Stockholm. Do posledního kola postoupily Atény společně s Římem a zvítězily v závěrečném hlasování 66:41.

Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény


Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény


Řecký národní olympijský výbor ustavil organizační výbor pro olympijské hry 2004 "ATHOC", který okamžitě zahájil přípravné práce. Výstavba jednotlivých sportovišť sice nyní někde trochu pokulhává, velké problémy způsobilo mohutné zemětřesení, které postihlo Atény v roce 1999, přesto organizátoři věří, že vše bude včas hotovo. Většina soutěží proběhne přímo v Aténách, pouze soutěže v kopané uvidí i v Herakliu, Patrasu, Soluni a Volosu.

V průběhu šestnácti dnů, po které se hry budou konat, bude rozdáno 301 sad olympijských medailí ve 28 sportech, které se uskuteční na 38 různých místech. Aktivních účastníků bude 10500, činovníků, trenérů a osob doprovodu asi 5500. K účasti se přihlásily sportovci z 201 zemí. Olympijská vesnice bude mít 16000 obyvatel o jejichž bezpečnost se bude starat 45000 pracovníků policie, armády, hasičů, pracovníků pobřežní stráže, soukromých detektivů a dalších.

Mezi největší naděje České republiky na zisk olympijských medailí patří atleti (Šebrle, Dvořák, Železný a Pospíšilová), střelci, kanoisté na hladké i divoké vodě, veslaři, cyklistka Kozlíková, nadějné se zdají být i triatlon, plavání, stolní tenis a jachting. Překvapit však mohou i reprezentanti v jiných sportech. Jistě jim budeme v srpnu příštího roku všichni držet palce.

Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény


Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény


Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény


Hry XXVIII. OLYMPIÁDY Athény


Více informací naleznete na stránkách Olympsportu

Autor: Jaroslav Petrásek | 6. 10. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223