Nabídka našeho eshopu

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na flash disku

  • Cena: 999 Kč

Historie Zimních olympijských her

Publikováno s laskavým svolením vydavatele časopisu "Die Briefmarke - Post und Philatelie in Österreich", č. 2/2006. Původní literární zdroj: Kronika-100 let olympijských her 1896-1996. Nakladatelství Bertelsmann Lexikon, Gütersloh/Mnichov, 1995. Autor původního článku: Walter Siebengrandl. Překlad z němčiny: Ing. Vilém Beran.
O tom, jak byla myšlenka a filozofie olympijských her přenesena z antického Řecka do novověku a o tom, jak se prosadila tak, že dnes už není ze sportovního života odmyslitelná.

Na konci „Mezinárodního atletického kongresu“ konaného 23. června 1894 v Paříži navrhl baron Pierre de Coubertin znovuzavedení olympijských her. Ty se měly konat v roce 1900 v Paříži.

1896 - 1. Olympijské hry novověku

Jako kompliment antice rozhodli delegáti o tom, že premiéra novověkých olympijských her se uskuteční o 4 roky dříve, a to v klasickém místě - v Aténách. Oficiální řecká vláda se však vzhledem ke katastrofální hospodářské situaci necítila schopná tyto hry financovat. President Aténské Filatelistické organizace, pan Demetrios Sacoraphos, však měl spásný nápad: napsal dopis řeckému korunnímu princi Konstantinovi, ve kterém mu navrhl, financovat hry pomocí vydání zvláštních poštovních známek. Řecký parlament následně v červnu 1895 rozhodl o vydání dvanácti hodnot.

Tak vznikla námětová filatelie a především filatelie sportovní. Známky, které byly do té doby vydávané, se omezovaly na hlavy panovníků a na mocenské symboly. Polovina výnosu z prodeje těchto známek vplynula do pokladny organizačního výboru, což činilo zhruba 400.000 drachem. Tato suma stačila na to, že olympijské hry mohly být uspořádány, mohlo být vybudováno několik nových sportovišť a ještě něco zbylo na vylepšení infrastruktury.

Těchto prvních olympijských her novověku se zúčastnilo zhruba 300 mužů z 13 zemí v 9 sportovních odvětvích a 43 disciplinách. Úspěchy slavili i sportovci z Rakouska: v dvanáctihodinovém cyklistickém závodě získal Adolf Schmal zlatou medaili, ve sprintu a závodě na 10.000 metrů medaili bronzovou. V plavání na 500 metrů kraul získal Paul Neumann zlatou a v závodě na 100 metrů kraul Otto Herschmann bronzovou medaili.

1900 - 2. Olympijské hry

Druhých olympijských her v Paříži v roce 1900 se mezi zhruba 1.500 atletů zúčastnilo již 21 žen.

1924 - 1. Zimní olympijské hry

První zimní sportovní hry se konaly v rámci 7. Olympijských her v Antverpách. Soutěžilo se v krasobruslení žen, mužů i dvojic, hrál se i lední hokej.

První příklep pro Zimní olympiádu získalo pro rok 1924 Chamonix. Zúčastnilo se 245 mužů a 13 žen ze 17 zemí. V pěti sportovních odvětvích bylo provedeno 14 disciplin. Soutěžilo se v severském lyžování (na 18 a na 50 km), běh na dlouhých tratích, skoky na lyžích včetně severské kombinace, krasobruslení žen, mužů i dvojic, rychlobruslení na 500, 5.000 a 10.000 metrů, jízda na čtyřbobech a samozřejmě lední hokej.

Své první úspěchy v zimních sportech slavilo i Rakousko: v krasobruslení žen získala Herma Plancková/Szabová a v párech Helena Engelmannová s Alfrédem Bergerem zlaté medaile, v mužské disciplině Willy Böckl stříbrnou.

K těmto hrám nebyly vydány žádné známky. Zachovalo se jediné razítko s nápisem SPORTS d’HIVER, CHAMONIX-MONT BLANC, JANVIER 1924. Text v kulatém rámečku zněl: CHAMONIX MONT BLANC, HTE SAVOIE / DATUM.

1932 - 3. Zimní olympijské hry

Ke Třetím zimním olympijským hrám v Lake Placid 1932 vydala americká pošta zvláštní známku. Je na ní vyobrazen lyžař; mimořádná razítka nejsou známá. V krasobruslení získal Karl Schäfer za Rakousko zlatou medaili. Norská rodící se legenda Sonja Henie získala zlatou a za ní se mohla stříbrnou medailí ozdobit Rakušanka Fritzi Burgerová.

1936 - 4. Zimní olympijské hry

V roce 1936 v Garmisch-Partenkirchenu byla poprvé vyhlášena soutěž Alpské lyžování, a sice kombinace sjezdu a slalomu. Krasobruslení vyhrál opět Karl Schäfer, Felix Kaspar byl třetí. V párech získali Ilse a Erik Pausinovi stříbrné medaile. V rychlobruslení na 10.000 metrů získal Max Stiepl bronzovou. Rakousko bylo tenkrát krasobruslařskou velmocí.

Pro námětové filatelisty vyšlo v roce 1936 mnoho materiálů: známky, celistvosti, nejrůznější razítka a také příležitostný telegrafní blanket.

1948 - 5. Zimní olympijské hry


Po skončení II. světové války se v roce 1948 konaly 5. Zimní olympijské hry ve Sv. Mořici. Rakousko opět zářilo, a to jak v alpských disciplinách, tak i v krasobruslení.

Švýcarsko vydalo nádhernou sérii čtyř známek, existuje strojní reklamní razítko v němčině a francouzštině a ruční mimořádné razítko.

1952 - 6. Zimní olympijské hry


6. Zimní olympijské hry se konaly v roce 1952 v Oslo. Stejně jako v roce 1948 získalo Rakousko medaile v alpském lyžování a krasobruslení.

Norsko vydalo tři známky a existují strojní razítka z různých míst, jakož i dvě razítka ruční.

1956 - 7. Zimní olympijské hry


7. Zimní olympijské hry uspořádala Cortina d’Ampezzo. Grandiózní Toni Sailer vyhrál všechny tři alpské lyžařské discipliny, v obřím slalomu to byl trojnásobný triumf, medaile získaly i ženy. V párech získalo stále silné Rakouskozlatou.

Itálie vydala sérii čtyř známek ve dvou vydáních, k tomu existovala celá řada poštovních ručních i strojních razítek.

1960 - 8. Zimní olympijské hry


Od 8, Zimních olympijských her konaných v roce 1960 v Squaw Valey, existuje již velké množství známek a razítek ze všech možných zemí světa. Dokonce i Republika Togo vydala sérii sedmi známek a mimořádné razítko (!).

Olympijský výbor změnil v roce 1986 Olympijskou chartu, která stanovovala jak pro zimní, tak i pro letní olympijské hry stejný rok pořádání. Od zavedení dvouletého cyklu si výbor sliboval lepší tržní zpracování.

Počínaje rokem 1994 v Lillehammeru to bylo oficiální: Olympijské hry každé dva roky, jednou v zimě, jednou v létě.

2006 - 20. Zimní olympijské hry

Od 10. do 26. února 2006 se opět můžeme těšit, že zazní: „20. Zimní olympijské hry v Turinu jsou zahájeny“!

Nabídka poštovních známek a razítek bude jistě obrovská, naštěstí ale nemusíme přece všechny kupovat!

Historie Zimních olympijských her

Příloha č. 1: 1932 Lake Placid: Známka a razítko

Historie Zimních olympijských her

Příloha č. 2: 1936 Garmisch-Partenkirchen: Doporučený dopis

Historie Zimních olympijských her

Příloha č. 3: 1948 St. Moritz: Doporučený dopis

Historie Zimních olympijských her

Příloha č. 4: 1952 Oslo: Kompletní „olympijská série“


Autor: Vilém Beran | 6. 2. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

Úmrtí Antonína Zápotockého - A967 - II. typ - tzv. přeškrtnutá bobulka v razítkovaném stavu

  • Cena: 450 Kč
LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

LINDNER - PHILA-COMBI-BOX - zoubkoměr, průsvitky

  • Cena: 546 Kč