Filatelistický atlas a vzpomínky

Bohuslav Hlinka a Doc. Dr. Ludvík Mucha, CSc. vydali před lety Filatelistický atlas, který já považuji za nejlepší pomůcku pro sběratele známkových zemí.

Vlastním tento atlas, jehož 3. rozšířené vydání vyšlo v roce 1986 v obrovském (dnešními měřítky nazíváno) nákladu 80.000 výtisků. Více obrázek dole s hlavní úvodní obálkou. Rád bych si nad tímto atlasem zavzpomínal. Co hezkého mi do filatelistického života přinesl? Když se mi poprvé dostal do rukou, bylo mi deset let a byl jsem jím jako mladý, málo zkušený filatelista přímo nadšený. Samozřejmě to byly ještě časy, kdy jsem sbíral všechny známky, které se mi dostaly do rukou. Tajil se mi dech při prohlížení zásobníku se sérií známek Egypta nebo jsem obdivoval cizokrajné známky například z Indie, Austrálie, Japonska a dalších známkových zemí. Rázem se tento Filatelistický atlas stal mojí velkou a oblíbenou pomůckou. Nevěděl jsem si rady kam zařadit danou známku - ihned jsem nahlédl do tohoto atlasu a zjistil, že se jedná o známku Persie nebo jiné, pro mě exotické země, a mohu uvést stovky dalších příkladů, a přitom si přečetl něco o poštovní a obecné historii této zajímavé země.

Můžu říci, že je velká škoda, že nikdo jiný se od té doby nepokusil takový atlas znovu vydat. Sice je každému nejspíš jasné, že v dnešní době by náklad 80.000 výtisků nejspíše propadl a stal se ztrátovým projektem, ale věřím že kolem 5.000 kusů by se jich mohlo prodat.

Jestliže je někdo, kdo si čte tento článek a ví, co se stalo s autory tohoto atlasu, dejte mi vědět. Nebylo by špatné vydat Filatelistický atlas znovu a oživit nádherné dětské vzpomínky. Vždyť filatelie je něco, jako když cestujete prstem po mapě a sníte, které země byste rádi navštívili. Zde je to snění naplněno nádhernými známkovými obrázky, které jsou barevné, jako svět filatelie samotný. Filatelie je okouzlující a nádherný svět a postarejme se o to, aby nikdy nezanikl.

Filatelistický atlas a vzpomínky


Autor: Zdeněk Jindra | 12. 6. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223