Filatelistické detektivky II. - Ukradený Mauritius

Filatelistické detektivky I. - Loupež století v poštovním muzeu

V minulém čísle Mladého sběratele jste si mohli přečíst první příběh na pokračovaní Filatelistických detektivek. Tato loupež v poštovním muzeu se opravdu stala tak, jak jsme ji popisovali a jedná se tedy o skutečný příběh. I dnes Vám přinášíme další detektivku a Vaším úkolem je přijít na to, zda-li se opravdu stala nebo se jedná o výmysl autora.

Filatelistické detektivky II. - Ukradený Mauritius

Filatelistické detektivky II. - Ukradený Mauritius


Populární poštovní známku modrý Mauritius není třeba dlouze představovat. K této známce se váže celá řada legend. V představách laické veřejnosti je to nejvzácnější známka světa, jejíž hodnota se pohybuje v řádu miliónů. Rozhodně to je jedna z nejpopulárnějších známek na světě.

Tento příběh se odehrál v Berlíně roku 1945, kdy probíhal konec druhé světové války a před branami Berlína stála z jedné strany Sovětská (Rudá) armáda a z druhé ta Spojenecká. Berlín byl v troskách a obklíčení. Za dusotu neustálých výstřelů se v jednom přepychovém bytě uskutečnila přestřelka mezi německým a sovětským generálem. Sovětský generál Ivan Raško moc dobře věděl, co dělá a koho to právě zastřelil. Německý generál byl totiž vášnivým filatelistou a vlastnil již zmíněného Mauritia s nápisem POST OFICIAL, která byla přirozeně i jeho největší investicí. Generál Raško Mauritia zabavil jako válečnou kořist a schoval si ji do prázdné tabatěrky. V tichosti z místnosti odešel s úsměvem na tváři a s pokladem v kapse.

Dnes není jasné, komu známku prodal a kde se nyní nachází, ale ví se, že díky této známce se generál Raško stal velice bohatým člověkem a nikdy nebyl za tuto krádež, i když válečnou, potrestán.

Filatelistické detektivky II. - Ukradený Mauritius


Myslíte si, že se tento příběh stal? Pokud ne, našli jste jako správní detektivové logické vyřešení týkající se poštovních známek, proč se to takto nemohlo stát? Odpověď na tuto otázku přineseme v příštím čísle Mladého sběratele.

Autor: Zdeněk Jindra | 30. 7. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223