Filatelie 8/2010

Datum vydání: 24. 9. 2010


Již 3. pokračování se dočkal článek o „Frankovaných poštovních formulářích.“ Karel Mezera popisuje poštovní platebky (zásilky na dobírku, poštovní příkazy) a představuje další poštovní služby při podání a po podání zásilky (návratka, žádost o vrácení zásilky, změna adresy, zmeškaná zásilka.

V novinkách České pošty se dozvíme o dvou výplatních emisích vydaných v malých přepážkových listech s kupony určenými pro přítisky. Vyjdou 1.září 2010. Jedná se o emisi „Rozvoj filatelie“ a „Čtyřlístek“.

Rakouská pošta vydala další bohemiku. Alfons Mucha opět na známce (150. výročí narození).

Fifinka pobláznila celou republiku. Za to všechno může nová známka vydaná 28.4.2010. Jedná se o písmenkovou známku s motivem ze Čtyřlístku – Fifinka. Více se dozvíte v otázkách Ivo Mravice, který se ptal pana Josefa Bajzy, výkonného ředitele pro marketing České pošty.

Rozlišení tiskových desek PL 636 – 700 let od nástupu Lucemburků – článek pro specializované sběratele.

Grafik a ilustrátor Adolf Born oslavil 80. narozeniny. To, v čem se uplatnil si můžete přečíst v článku Heleny Hodkové.

František Beneš popisuje zajímavé varianty sešitků Alfonse Muchy (E a Z).

Územní princip poštovně historické koncepce 1918 pokračuje druhým dějstvím, kdy zavítáme do Bratislavy (Pozsony) a jeho okolí. Více v článku Josefa Weissensteina.

Již celých 90 let uplynulo od rozdělení Těšínského Slezska. V červenci roku 1920 byla podepsána dohoda o určení hranic na Těšínsku, Oravě a Spiši bez plebiscitu. Jan Kypast (spoluautor Monografie č. 5) popisuje tuto událost z pohledu poštovních úřadů, známek a dalšího dění kolem.

Nastala nová etapa poštoven České pošty. Jiří Bejsta nás seznámí co je nového u současných poštoven a o tom co se rýsuje do budoucna.

Poznámka na okraj pana Josefa Šolce se věnuje zamyšlení nad výstavími novotami a o tom, zdali jsem či nejme na ně připraveni.

V 8.části článku „Historie automobilových závodů“ nás autor Jiří Horák seznámí se zajímavostmi dění kolem formule 1. Článek je jen pro ty, kteří se o tuto problemtiku zajímají podrobněji.

Vladimír Feldman a jeho „Světové strany v přívlastku“. Názvy světových stran v latině a dalších románských jazycích na některých emisích s hosrickou tématikou. Je zde i krátká informace o přetisku SO 1920.

Rozlišení SL 633 – Dětem – pro specializované sběratele krátká informace rozdílu v obdou tiskových deskách.

Virtuální internetová výstava EXPONET představuje další novinky ze Slovenska, z Brazilíe, ze Švédska, Holandska, a dalších.

Milan Štěpek za zaobírá otisky razítek vlakových pošt a jejich barevného rozlišení . To zda převládala černá, fialová nebo modrá se dozvíme v jeho článku „Barva razítek vlakové pošty v době vzniku ČSR.“

Jiří Horák ml. píše o jednom výročí a jedné opakované chybě známek z roku 1944 – Chrám sv. Víta.

Nová literatura se objevuje i o prázdninách a to v podání nových katalogů MICHEL. Jihovýchofdní Evropa 2010/11 – 4.díl, Severní Evropa 2010/11 – 5.díl. Německo 2010/11 i s CD. A dále MICHEL – Cenné známky světa.

Na závěr nesmí chybět informace o mezinárodním veletrhu SBĚRATEL. V podrobném článku se dozvíme, kdy, kde a jak se na veletrh dostaneme včetně dalších důležitých informací.



Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz