Filatelie 5/2012

Datum vydání: 31. 5. 2012


Článek RG 115 a 90 pokračuje již 10. dílem. Dozvíme se konečně také něco z jeho znalecké práce. Seznámíme se s nejvýznačnějším případem padělků, které RG odhalil. Tyto padělky dodnes ohrožují sběratele. Dozvíme se také informace o znaleckých značkách a uvidíme jejich porovnání padělek versus originál.

Ze zajímavých publikací vybíráme známkovou tvorbu Oldřicha Kulhánka v letech 1990 – 2011. Více bylo v dubnové filatelii, kde byl zařazen i objednací kupon.

V novinkách z České republiky najdeme 3 emise: 500 let hebrejského knihtisku v Praze, 100.výročí založení českého skautingu, EUROPA – společné téma: Pozvání do vydavatelské země. Vyšly nové cenné nálepky Apost s přítiskem.

Čas od času se objeví nějaká nová zajímavost, protože sběratelům České republiky unikne máloco. Jedná se o pozvánku na výstavu „Poštovní známky české republiky“ (duben, květen/1997). Je to málo známý tisk ČP – 15 let po svém zhotovení. Přesto že od výstavy uplynulo již 15 let, setkáme se s touto pozvánkou poprvé. Více v samotném článku.

V přehledném článku Ivo Chytky nalezneme úplný přehled vítězů anket o nejhezčí příležitostné razítko od roku 1993 až dosud. Nejenom vítězů, ale i pořadí na dalších místech.

V článku Lubora Kunce se dostaneme k počátkům poštovnictví na území německých provincií 1918-1919. Dozvíme se o vzniku Německého Rakouska, Německých Čech. Připomeneme si i poštovní ředitelství v Ústí nad Labem a poštovnictví na území Deutschböhmen. Pro rozsáhlost článku se můžeme těšit v příštím čísle na jeho pokračování.

V novinkách Slovenské pošty je jedna emise – EUROPA 2012: Návštěva.

Stanislav Kamenický nám připomene fotbalovou historii pořadatelské země – tentokrát Ukrajinu. Dozvíme se o fotbalové reprezentaci Ukrajiny a o úspěších jejích fotbalistů.

TITANIC. To je velké téma i ve filatelii. Od jeho potopení uplynulo již 100 let. V článku Josefa Šolce se dozvíme, že toto téma zasáhlo i filatelii a vydavatele poštovních známek. Na novém motivu se mohou uplatnit zejména námětáři. Chcete i vy vystavovat v námětové třídě? Neváhejte a článek si přečtěte.

Není atest jako atest, ale dost! Staré atesty nemusejí být vždy zárukou pravosti. František Beneš o tomto tématu psal vícekrát. Za zmínku stojí i informace o F. Wallnerovi, zakladateli Mezinárodní asociace filatelistických znalců a krátká informace o činnosti zmíněné asociace. Dnes se blíže podíváme na případ upotřebené známky 3K – Znak z emise Pošta československá 1919, tmavě červená s dvojitým přetiskem. Zajímavé (spíše varovné) je i to, že u tmavé trojky není dosud znám dvojitý přetisk. Více ve zmíněném článku.

Vyšla nová příležitostná razítka a příležitostné R-nálepky.

Byla předána hlavní cena časopisu Filatelie pro včasné předplatitele. Svěží přepážkový list známky 23 Kč (Umění 2008 – Pofis č. 578) s odlišnou úpravou kuponů zná svého majitele.

Na EXPONETu jsou 3 nové exponáty (765-767). Kryštof Kolumbus (E.Lukeš), 50 let používání perfinů (J. Jíša) a Perfiny na československých známkách 1918-1939 a 1945-1954 (J. Jíša).

Vyšly nové katalogy MICHEL. Střední Evropa 2012, Německé speciál 2012 (1.díl – do roku 1945 a 2.díl 1945-2012). Pro ty, kdo odebírají katalogy Michel avizuji změnu v jejich distribuci. V závěru článku najdete informaci, kdo bude nyní tyto katalogy za zvýhodněnou cenu pro členy Klubu Filatelie nabízet.

Filatelistické nebe má již šesté pokračování. Velmi zajímavé příběhy v podání Jaroslava Kučery o filatelistickém nebi. Tentokrát s názvy: Poštovský panáček pro 21.století, Jsou pracovnice na poštovních přepážkách nepřítelem filatelistů a Moje sbírka Slovenska.

Veletrh Sběratel se hlásí. V době od 6. do 8. září 2012 se v areálu PVA Letňany uskuteční další ročník. Nezapomeňte si termín poznamenat. Každý rok jej navštíví více než 12 tisíc návštěvníků a své zboží nabízí přes 250 vystavovatelů ze 35 zemí.

V listárně (tentokrát jen dvoustránkové) nalezneme informaci o odlišnosti pamětního listu A.Dvořáka. Dále pak informaci k výstavě v Brně, buďte opatrní na padělky vzácných čínských známek a také krátká informace o hádance – jak číst datové a časové údaje v razítkách.

Filatelie 5/2012


Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz