Dopis vonící koňakem

Tak by se dal nazvat skládaný dopis odeslaný 3. září 1850 z New Yorku do francouzského města Cognac. Obsah sdělení v dopise se týká obchodu s koňakem. Odesilatelem je newyorská firma Cazet & Astoin, adresátem francouzský výrobce a dodavatel koňaků Otard Dupuy (dodnes proslulá obchodní firma!), firma založená v roce 1795 panem Jean-Baptiste Antoine Otardem.

Dopis vonící koňakem

Dopis nese z poštovně-historického hlediska řadu zajímavých poštovních razítek (červené razítko podací pošty NEW YORK) a ručně psaných poštmistrovských poznámek, včetně vyznačeného porta a směrování na poštovní parník „America“, který přepravil dopis do Anglie (oranžové příchozí razítko VM 23 SP 1850, tj. 23.září). Poté byl dopis přepraven jinou poštovní lodí přes Lamanšský průliv do francouzského přístavu Calais (červené dvoukruhové razítko „ANGL. - CALAIS – 24 SEPT“). Černé dvoukruhové razítko „COGNAC 26 SEPT 50“ dokumentuje příchod do místa adresáta. Rád bych vysvětlil ještě jedno, a to oranžové obdélníkové razítko "COLONIES & ART.13". Potvrzuje, že dopis je přepravován v souladu s poštovní konvencí mezi Francií a Velkou Británií z roku 1845. Nevyplacené zásilky ze zámoří byly deklarovány článkem č.13 uvedené poštovní konvence, proto tedy razítko "COLONIES & ART.13".

Na závěr trochu historie rodu OTARD. Rodina Otard se věnuje pěstění vinné révy a destilací brandy, správněji koňaku, již od 18. století. Zakladatel firmy, Jean-Baptiste Antoine Otard byl pravnukem Jamese Otarda, který bojoval po boku Ludvíka XIV. Do šlechtického stavu jej král povýšil v roce 1701, kdy mu byl udělen titul barona. Rodina dodnes vlastní vinice v okolí města Cognac a roku 1795 začala s destilací a zráním „eaux-de-vie“ (v překladu „živá voda“) v sudech, tedy koňaku. O rok později kupuje Jean-Baptiste Antoine Otard zámek Château de Cognac jako sídlo obchodu s koňakem vlastní značky. Zámek pochází z 10. století. Sloužil kdysi dávno venkovanům k ochraně před vikingskými nájezdníky. Sklepy zámku slouží ke skladování a dozrávání sudů s koňakem. V současnosti například nabízí tato rodinná firma prvotřídní koňaky různého stáří, tak například láhev koňaku OTARD DUPUY – ROČNÍK 1812 za 11 tisíc €.

Autor: Jaroslav Tomandl | 20. 12. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223