Další padělky PČ 1919 prodané v ČR za stovky tisíc

Datum vydání: 7. 9. 2014


Ve druhé aukci významné pražské aukční firmy se v roce 1997 objevil velice nebezpečný padělek ke škodě sběratelů pod položkou číslo 126. Popisek této položky byl: 126. xx zn. 35a, 6 h. s černým převráceným přetiskem II. typu. Luxusní kvalita, svěží barva i lep. Již podruhé dražíme další známku, která existuje pouze ve čtyřech známých exemplářích, z toho 2x razítkovaná na výstřižku. Tato rarita právem patří mezi nejdražší známky ČSR. Zk. Gi, atest Karásek. Vyvolávací cena 180 000,00 Kč. Vydraženo dle výsledkové listiny této aukce za 335 000,00 Kč plus provize.


Stejný exemplář (dle centrování přetisku PČ 1919) i samotné známky, byl nabízen i dále po několika měsících pomocí inzerátu ve Filatelii 8/1998 inzerce strana 3.


Prodejce z roku 1998 tohoto odhaleného padělku ke škodě sběratelů tento exemplář popisoval jako dosud jediný známý svěží exemplář známky 6 h Pošta Československá 1919 s převráceným přetiskem. Tedy svým způsobem jako unikát. Ještě v katalogu POFIS 2005 na straně 38 je tento jediný svěží a známý exemplář oceněn na částku 150 000,00 Kč.


Sken svěžího exempláře převzatý z aukčního katalogu

Někdy v roce 2009 dle dostupných informací se objevila reklamace tohoto zakoupeného padělku ke škodě sběratelů. Údajný pan H tuto známku u aukční firmy reklamoval. S jakým úspěchem není doposud redakci známo. Jedná se o škodu několika statisíců, za kterou by měl zodpovídat majitel aukce, který jí měl vrátit poškozenému – zásadně však měl plně spolupracovat s Policií ČR, protože se jedná o stále stejné osoby, co padělky rozšiřují. Pokud se tak neděje, měl by se pan H sám obrátit na Policii či soudy a nenechat se ani po tolika letech odradit.

Je totiž velice divné, když sama firma uvede u jednoho z exemplářů toto: Již podruhé dražíme další známku, která existuje pouze ve čtyřech známých exemplářích, z toho 2x razítkovaná na výstřižku. Jak jsme si ukázali na jednom z případu poškozeného majitele H, čistá známka je již prohlášena za jasný padělek ke škodě sběratelů a nyní si, ale představíme další nově odhalený exemplář prodávaný v aukci v roce 2013.

Další a nový padělek prodávaný v ČR v roce 2013 odhalen!

V nově konané pražské aukci, která proběhla 14. 9. 2013 se objevila další 6h s černým obráceným přetiskem, která už od pohledu budila spekulace kolem její pravosti. Její popis uvádíme v obrázku a je v něm uvedeno, že se jedná o exemplář z exponátu O. Grosze.


Pochybnosti se prokázaly jako závažné, když redakce Infofily ve složení (Jindra, Petřík, Černý), provedla v grafickém editoru porovnávání a srovnání se zaručeným originálem. Výsledek byl jednoznačný. Jedná se bezesporu o další padělek ke škodě sběratelů, který byl v oné aukci dle výsledkové listiny prodaný za 120 tisíc + provize a poplatky.


Položka 440 v uvedené aukci srovnaná se zaručeně pravým exemplářem – posun přetisku je značný

Je to tedy druhý exemplář údajné rarity prodávaný ve stejné pražské aukci, odhalený jako padělek. Je zajímavé že aukcionář, který už jednou musel reklamaci u podobné a další položky řešit, se ani na chvilku nepozastavil nad tím, zda se jedná o pravý exemplář. Jak jsme si dnes ukázali, padělky skupiny K se stále prodávají a pravděpodobně se jedná o pouhou kapku v moři padělků, které se dodávaly do sbírek Fischmeistera, Krejčíře, Grosze a dalších. Otázkou je, zda vůbec existuje nějaký pravý exemplář této známky s 6 h černým obráceným přetiskem. Zajímavé je, že je neznal ani znalec J. Mrňák, či stará garda zkušených prvorepublikových znalců, která je nikdy neuvedla v katalogu, ani se o jejich existenci nezmiňovala. Ostatní existující kousky by dle zjištěných informací a zdrojů stálo za to prozkoumat. Zvláště, když i třetí exemplář, který se nachází ve sbírce známého vystavovatele, opět pochází ze stejné pražské aukce a tedy asi i ze stejného zdroje. Ať jsme pátrali jakkoliv, tak první zmínku o těchto známkách jsme objevili až v r. 1997, která pochází od stejné aukční firmy.

Jak problém s padělky řeší znalci ze SČF, když někteří z nich evidentně znají distributory, ale soudí se pouze s těmi co na padělky aktivně upozorňují a zároveň si před soudem vymýšlejí neuvěřitelné historky a obhajobu, Vám dnes již neřekneme. Zeptejte se současného vedení SČF.

Za redakci Infofila.cz – Zdeněk Jindra a Jaromír Petřík

Autor: Redakce
infofila@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz