Další novinky z příprav veletrhu Sběratel

Datum vydání: 26. 2. 2004


Světové mincovny se vrací

Firma Schoeler Münzhandel z Vídně ve své velké expozici nabízí každoročně mince několika světových mincoven. Nebude tomu jinak ani letos. Jak potvrdil ředitel Elmar Schmid, budou mít letos návštěvníci možnost nakupovat novinky následujících mincoven: British Royal Mint, Die Deutschen Münzprägestätten, Mint of Finland, Monnaie de Paris, Münze Österreich, Royal Australian Mint, Royal Canadian Mint, Royal Dutch Mint a South African Mint. V jednání jsou ještě Swiss Mint a United States Mint. Firma Schoeller Münzhandel je na veletrhu Sběratel a vůbec na českém trhu velmi aktivní a před několika lety dokonce v Čechách zřídila stálé zákaznické centrum.

Velký zájem Portugalské pošty

Vloni poprvé se na veletrhu představila pošta Portugalska, která kromě své běžné emisní činnosti nabízela také filatelistický materiál k fotbalovému Euro. Letos bude portugalská pošta na veletrhu opět, a opět s krásnými známkami a celinami. Jak potvrdil ředitel odboru filatelie Luis M. Andrade, pošta má enormní zájem na spolupráci s filatelistickými obchodníky a sběrateli v České republice a celém středoevropském regionu. I letos bude pokračovat ve vydávání známek k fotbalovému šampionátu (například ve tvaru míče), těsně před finále má pak připraveno velké překvapení. Zajímavá pro naše filatelisty bude i známka připravovaná ke vstupu deseti zemí do Evropské unie.

Česká numismatická společnost má opět záštitu nad veletrhem

Několik desítek tisíc mincí, medailí, papírových platidel, řádů a vyznamenání, které přinesli na dosavadních šest ročníků veletrhu Sběratel návštěvníci, posoudili konzultanti České numismatické společnosti. Společnost, která má po republice čtyři desítky poboček, převzala záštitu nad veletrhem již při prvním ročníku v roce 1998 a každým rokem bezplatně pomáhá sběratelům i laikům při určování přineseného materiálu. ČNS rovněž každým rokem obohacuje veletrh doprovodnou výstavou. Vloni to byla největší inflace v dějinách lidstva (Maďarsko), v roce 2002 sbírka směnek a před třemi lety medaile vydané společností od roku 1924.

Japonská asociace poprvé na veletrhu

V posledním loňském čísle německého časopisu TeleSammler, který se věnuje sběratelství telefonních karet vyšel dvoustránkový pochvalný materiál o posledním veletrhu Sběratel. Pražský veletrh je totiž jednou z akcí, na kterých je stále reprezentativní nabídka telefonních karet. A tak si kupující i prodávající v Praze libují. Zprávy o úspěchu veletrhu doletěly až do Japonska. Výsledkem je přihláška Asociace sběratelů japonských telefonních karet, kterou pořadatelům pro letošní ročník zaslal z Tokia prezident asociace Hidetaka Matsuda.

Česká pošta na veletrhu

Česká pošta s.p. převzala záštitu nad veletrhem Sběratel při jeho druhém ročníku v roce 1999. Rok předtím totiž byla jedním ze spolupořadatelů mezinárodní výstavy Praga, která se každých deset let koná v českém hlavním městě. Na veletrhu Sběratel patří její expozice mezi největší a vedle prodeje filatelistického materiálu na ní zajišťuje i příležitostná razítka a další služby pro filatelisty. Letos Česká pošta (OZ DOS Postfila) poprvé k veletrhu vydá vlastní dopisnici kategorie A.

Mincovňa Kremnica s novinkami

Slovenská Mincovňa Kremnica bude letos na veletrhu Sběratel vystavovat již po třetí. Pro letošní rok připravuje řadu nových ražeb, ať už se jedná o pamětní mince či medaile. Ke vstupu Slovenské republiky do Evropské unie chystá například na květen pamětní bimetalovou minci (zlato, platina) v hodnotě 10.000 slovenských korun, pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Sk a medaile ve stříbře a zlatě.

Letos více minerálů

K tradičním vystavovatelům v oboru mineralogie jako jsou firmy Mineral Metal a Mineral & Gem Collection letos přibývají další firmy. Na veletrh se po několika letech vrací firma Mine Art a poprvé se na Sběrateli představí firmy Luboš Poděbradský a Jiří Špalek. Návštěvníci tak budou mít možnost si vybírat nejen ze širokého sortimentu minerálů a zkamenělin, ale především ze šperků z přírodních materiálů a drahých kamenů, perel, korálů a diamantů.

Autor: Jindřich Jirásek

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz