Čtenář Infofily – duben 2013

Datum vydání: 29. 4. 2013


Pokračujeme v nové rubrice Infofily s názvem Čtenář Infofily, která si dala za cíl v pravidelných intervalech informovat o zajímavostech v naší filatelii, které třeba ani nejsou na samotný článek, ale za zmínku určitě stojí. Dále zde budeme přinášet a odpovídat na otázky našich čtenářů, které se objevují v emailové komunikaci nebo na naší diskuzi, a které by mohly zajímat i další čtenáře. Čtenář Infofily bude tedy takovým menším spojením redakce Infofily s našim čtenářem.

Populární rozhovory na naší Infofile

V dubnu jsme zveřejnili velice zajímavý - rozhovor s Františkem Hrbkem. Jedná se o redaktora naší Infofily, kterého čtenáři znají především díky jeho populárním seriálům Dva tucty glós k dějinám filatelie a Obrázky z dějin poštovnictví. Tyto dva seriály si Infofila po deseti letech právě připomíná. Další rozhovor, který plánujeme, je rozhovor se zajímavým sběratelem Hradčan – Jaroslavem Michalíkem.

Filatelistická literatura – o čem se dříve psalo

Nově máme v plánu zveřejňovat starší literární díla z pokladnice naší filatelistické literatury. V brzké době chceme čtenářům předložit kompletní dílo Jaroslava Lešetického – POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919. Budeme ho zveřejňovat na pokračování. Je to taková první a menší monografie PČ 1919 , která je sice za ty roky vysoce překonaná, ale pro badatele i zájemce o PČ 1919 je to i přesto zajímavé studijní dílo. Jelikož je to práce již dávno překonaná, je nutné ji číst s jistým studijním nadhledem. Dále plánujeme začít vydávat statě z časopisu Český filatelista, a to z počátku tohoto časopisu.

Chlubírna – exponáty – Sberatel.com

Na diskuzním portálu Sberatel.com, na kterém diskutuje redakce a čtenáři Infofily se rozjel zajímavý nápad na novou kategorii. Chlubírna – exponáty je po Chlubírně – filatelie sice podobnou kategorií, ale obě mají svá opodstatnění a své nesporné místo. Chlubírna – exponáty je určena pro zveřejňování a diskuzi o celých exponátech, zatímco ve filatelii se diskutující chlubí jednotlivými položkami. Nejlépe tuto novou diskuzi charakterizoval Jaromír Petřík ve svých dvou komentářích, které z velké částí citujeme:
Myslím si, že pokud zde někdo bude prezentovat svoje albové listy s nějakým úvodem a odpovídajícím popisem, tak to vůbec nebude na závadu, že nesplňuje podmínky exponátu. Hlavně, aby to mělo "hlavu a patu".
Do Chlubírny může dát sběratel na ukázku jednotlivé známky, celistvosti, či jiné materiály, ale sem bych dával materiály minimálně na albových listech s odpovídajícím popisem. A neměl by to být pouze jeden albový list, ale několik, aby prezentoval nějakou myšlenku.
Dobrý příklad jsou třeba albové listy, jak je má dělané M. Šťotka. Jenže to co třeba má z oblasti ZZ, tak není dostatečné pro exponát, který by vyhovoval předpisům pro výstavy. Podobně je na tom možná Smith s Hradčanami, nebo Pavel s Maďarskem.

Když jsme začínali s Chlubírnou, nikdo jsme nevěděli, jaká bude odezva a nakonec si myslím, že je to jedna z nejoblíbenějších rubrik. Nemluvě o tom, kolik se tam člověk dozví nových faktů a rozšíří si svoje filatelistické znalosti.
S rubrikou Chlubírna-exponáty teprve začínáme a nechme jí trochu času. Přece jen do "klasické" Chlubírny příliš nezapadaly albové listy, když jich bylo třeba více po sobě. Prostě jednotlivé materiály jako známky či celistvosti se trochu "hádaly" s vypracovanými albovými listy a celý exponát by tam působil jako pěst na oko.
V této rubrice vidím ideální kombinaci jak soutěžních exponátů, tak nesoutěžních (někteří sběratelé mají třeba rozpracovaný exponát, který nebyli schopni dokončit dle požadavků filatelistických tříd) a též albových listů. Tohle vidím úplně ideální v případech, jak jsem již uvedl Smitha a Pavla. Pokud ke svým albovým listům dají úvodní popis (může být i formou příspěvku), tak určitě obohatí nejen tuto rubriku, ale i čtenáře.


Novou zajímavou diskuzi můžete navštívit na http://www.sberatel.com/diskuse/sberatelstvi/chlubirna-exponaty-67. Prozatím tam jsou zveřejněny exponáty tří sběratelů. Jaromír Petřík - Afghánistán 1871 - 1900, Jiří Černý - Známky Trávankóru a Trávankór-Kóčínu 1888-1951 a Pavel Švehla - Místní, revoluční a osvobozenecká vydání na území Maďarska (v hranicích do 1944).

Padělky věčné a vděčné téma - Brazílie-volské oči

Na jednoduché padělky brazilských volských očí upozornil Jaromír Petřík v diskuzi zde http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel. Padělky nejsou až tak nebezpečné, ale jsou díky nepozornosti aukcionáře prodávané v jedné významné brněnské aukci. K případu stačí jen citovat právě Jaromíra Petříka: Zde je to dobrý příklad pro zvyšování vlastních filatelistických znalostí, protože uvedený padělek není příliš dobrý a může jej při porovnání s pravým materiálem spolehlivě rozeznat i filatelista s minimální sběratelskou praxí. Pro tyto případy je Internet vynikající věc, kde jinde by sběratel sehnal skeny pro porovnání. A varování je to i pro pořadatele aukcí, protože značky znalců se též běžně padělají.

Čtenáři Infofila.cz

Čtenáři Infofila.cz můžete jako vždy psát do naší redakce a na náš redakční email infofila@infofila.cz. Můžete se zapojit i do naší diskuze na www.sberatel.com. Jako další možnost je diskutovat pod našimi články na naší Infofile. Ať už zvolíte jakoukoliv formu, neváhejte se do filatelistického dění aktivně zapojit. Užívejte si následujícího jara a s ním spojeného hezkého počasí (především sluníčka), na které se již těšil asi každý. Přesto si alespoň po večerech, na našeho společného koníčka vzpomeňte.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz