Co jsou perfiny a jak se dají sbírat?

Jistě se mnoho filatelistů již setkalo se známkou nebo známkami, na kterých se vyskytovaly otvory - nějaká kombinace písmen, případně čísel, někdy i různé symboly (např. trojúhelník, kroužky, kříže a pod). Mnohým, zejména mladším, může být záhadou, co ty "dírky" na známce mají co dělat, co znamenají. Nejde však o nic záhadného, jde o filatelistické materiály, jejichž původ sahá do 70. let 19. století.

Na začátku byla příhoda, která jistého Angličana donutila zamyslet se nad ochranou známek proti jejich krádežím. Firmy nakupovaly známky pro svou korespondenci a napsané dopisy odnášeli poslíčci, zpravidla odrostlejší chlapci, na nejbližší poštu nebo k poštovní schránce. A právě po cestě mezi firmou a poštovní schránkou se známky ztrácely. Poslíček mnohdy známku z jednoho nebo více dopisů odlepil a prodal známému trafikantovi. Ten za známky chlapci zaplatil jen část nominále a pak je prodal - sice s jistou slevou, ale za víc než kolik zaplatil chlapci. Poslíček vydělal, trafikant vydělal - a majitelé firem přicházeli zkrátka. Již zmíněný Angličan, jmenoval se Joseph Sloper, přišel s nápadem jak "označovat známky za účelem ochrany". Přihlásil patent na zvláštní strojek, který do známek vyrážel monogram, obyčejně šlo o počáteční písmena slov, která označovala firmu. Sběratelé, kteří se o takto označené známky začali později zajímat, je pojmenovali dnes již vžitým názvem perfin. Je to zkratka z původně anglického výrazu PERFrated INitials (perforované = dírkované iniciály). Patent se ujal a později se rozšířil z Anglie jak na kontinent, tak i do dalších částí světa. Dnes jsou známy perfiny na známkách skoro 200 známkových zemí. V řadě zemí, zejména těch vyspělých, je dnes známo mnoho tisíc perfinů různých firem, v některých zemích je jich jen několik desítek nebo jejich počet nedosahuje ani 10. Úplnější informace o tom, ve které zemi bylo používáno kolik perfinů, se dají nalézt ve zpravodaji PERFINY, který vychází již od roku 1974 a od té doby vyšlo přes 140 čísel.

Kdo vlastně perfiny používal - na to není úplně jednoduchá odpověď. Především firmy. Mezi nimi najdeme výrobce a zpracovatele z nejrůznějších oborů - strojírenství, chemického průmyslu, potravinářství - tak by se dala vyjmenovat skoro všechna odvětví (asi s výjimkou jaderné energetiky!). Perfiny používaly hojně také banky, ale i nejrůznější obchodní firmy, přepravci - dříve označovaní "zasilatelství" a v různých zemích je používaly i například některé vládní úřady a státní instituce (Bavorsko, Anglie, Austrálie, Súdán, známé jsou např. i německé perfiny POL, které používala policie). V některých zemích používání perfinů již skončilo (např. s rozvojem výplatních strojků, s moderními způsoby zpracování pošty ap.), někde se používají až do současnosti.

Perfiny se nesbíraly odjakživa, hodně dlouhou dobu byly považovány za znehodnocené a bezcenné známky a mnozí filatelisté je prostě zahazovali. Ale i přesto se dodnes zachovalo poměrně dost perfinů a u nás se začaly sbírat před více než 30 lety, někdy okolo roku 1971. Takže - kdo se již někdy s "dírkovanou" známkou setkal a zaujala ho, může se více dozvědět i na internetu. Sekce sběratelů perfinů (součást Teritoriální společnosti SČF) má svou vlastní stránku. Nemusíte dlouho pátrat, vstupte do části "Odkazy" e-magazinu Infofila, sekce České stránky a tam najdete i odkaz na sběratele perfinů. Kdo nějaké perfiny má a neví co s nimi, může napsat na mailovou adresu dostupnou na stránce (Napište nám), kdo by se chtěl přihlásit, má k dispozici formulář přihlášky do sekce.

Na závěr - sbírání perfinů je krásná část filatelie a může přinést i mnoho poučení. Co všecho se z perfinů můžeme dozvědět o vyspělosti nebo naopak zaostalosti některé konkrétní země - o tom někdy příště.

Autor: Vladislav Beneš | 4. 6. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223