Chyba na aršíku Bílé Karpaty - vyjádření autorů

Datum vydání: 15. 9. 2007


Ach jo! Na aršík Bílých Karpat se vloudila chyba! I tentokrát ji zavinil šotek. V tomto případě to nebyl šotek tiskařský ale počítačový.

Při komponování obrazové části s písmem se vždy přesune text ze sousední známky či kuponu tak, aby byla zachována velikost i proporce písma a později se text upraví, přepíše na správný. V případě tohoto aršíku se to učinilo dvaadvacetkrát, po třiadvacáté se tak nestalo. Trápí mne to, protože se tím snižuje informační hodnota aršíku. Vstavač na pravém okraji aršíku je samozřejmě vstavač osmahlý (Orchis ustulata) a ne trojzubý, který je vlevo od chřástala se správným nápisem.

Definitivní podobu návrhu jsme předkládali několika odborníkům – nikdo si chyby nevšiml.

Před vytištěním viděli aršík v definitivní podobě stovky lidí, odborníci i laici, ve formě kalendáříků, nebo v emisním plánu na rok 2007.

Člověk nemusí být zrovna odborník, aby si povšiml, že u dvou zcela odlišných rostlin je umístěn stejný název. Chyba byla bohužel odhalena až po vytištění. Chybný nápis není bohudíky na známce ani na kuponu, je na okraji aršíku. To ale nijak nesnižuje míru mého utrpení. Ach jo!

Jaromír Knotek – spoluautor návrhu

Poznámka redakce: je nám velmi líto chybky, která se bohužel stala a nedá se vzít zpět. Přesto je to naprosto nádherný aršík, který je do detailu propracovaný a ani jedna malá chybka, která se na aršík vloudila nesnižuje jeho uměleckou hodnotu. Úroveň známek a aršíku dvojice J&L Knotkovi je naprosto vynikající. Rad bych těmto autorům poděkoval za všechny sběratele naších známek a poprosil je aby se jejich díla objevovala na známkách co nejdéle.
Za redakci Infofila.cz Zdeněk Jindra

Autor: Jaromír Knotek

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz