Christkindlmarkt v Norimberku

V sobotu 29.listopadu jsme si s manželkou vyjeli po Via Carolina (tato cesta byla nazvána v upomínku na císaře Karla IV. (1316 až 1378), který ji dal zbudovat od Prahy až po Norimberk napříč Horní Falcí, a která se stala důležitou obchodní stezkou) do bavorského Norimberku (OBR.1), kde začaly spolu s adventem, tak jak v celém Německu a Rakousku, vánoční trhy tzv. Christkindlmarkt.

Christkindlmarkt v Norimberku
Obr. 1

Nad Hlavním náměstí (Hauptmarkt) v orloji Mariánského kostela (Frauenkirche) trůní náš Karel IV., sochu kterého lze nalézt i uvnitř kostela, spolu se sochami Sv.Václava a Sv.Ludmily. Není divu, kostel dal postavit Karel IV. v roce1349, stavitelem byl náš Petr Parléř.

Proč se však o našem výletu zmiňuji? Mimo všech možných atrakcí a lahůdek jsem se pokochal poštovním dostavníkem (OBR.2), vozícím četné zájemce historickým jádrem města (u zastávky stála vždy fronta). Navíc typ dostavníku se shoduje s tím, který se objevuje na našich poštovních známkách (OBR.3) a dalších filatelistických artefaktech.

Christkindlmarkt v Norimberku
Obr. 2

Christkindlmarkt v Norimberku
Obr. 3

I na filatelisty pamatuje Německá pošta na tamějším Christkindlmarkt. Na rohu Hlavního náměstí mají stánek s pestrou nabídkou poštovních známek a dalších filatelistických suvenýrů.

Autor: Jaroslav Tomandl | 5. 12. 2014

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223