Chomutov - VI. českoněmecká filatelistická výstava

Datum vydání: 15. dubna 2015
Název emise: Chomutov - VI. českoněmecká filatelistická výstava
Nominální hodnota: 25 Kč
Katalogové číslo: 844
Výtvarný návrh Marie Svobodová
Rytina: Ľubomír Žálec
Tiskové listy:á 30 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 40
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný tříbarevným hlubotiskem v barvě tmavě hnědé, světle hnědé a fialové

Chomutov - VI. českoněmecká filatelistická výstava

Námět známky:

Dva kostely – velký jezuitský kostel sv. Ignáce od Carla Luraga a menší, původní starší kostel, nynější budova městské galerie „Špejchar“.

Chomutov je městem se slavnou téměř osmisetletou minulostí a bohatým společenským, kulturním i sportovním životem. Patří mezi významná místa severozápadních Čech, je sídlem řady činorodých firem s mezinárodní účastí. Historické centrum Chomutova bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Jádro města si zachovalo středověký půdorys, typický pro historické tržní sídlo.

Hlavní dominantou historického centra je bývalý jezuitský seminář, který dal vybudovat koncem 16. století katolický šlechtic Jiří Popel z Lobkovic na jižní straně náměstí.

Dnes prostá budova špejcharu byla prvním kostelem semináře a nyní slouží jako městská galerie s velkorysým výstavním prostorem. Vyšší kostel sv. Ignáce je obdobou stejnojmenného kostela na Karlově náměstí v Praze.

Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 2 x 2 různými kupóny.

Na prvním kuponu je secesní budova Městského divadla. Na druhém kuponu je vyobrazena drobná světská stavbička – někdy zvaná Špalíček – připnutá na gotický monument kaple sv. Kateřiny z 13. století. Na sešitku je vyobrazen kostel sv. Ignáce a městská galerie „Špejchar“.

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je zobrazen dům čp. 4 na náměstí 1. máje v Chomutově. Byl zván stará radnice či solnice, někdy stará fara. Zde jednala městská rada, než se po roce 1605 přestěhovala do budovy zámku – dnešní staré radnice. Dům vznikl již na přelomu 13. a 14. století. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě tmavohnědé. V razítku je gotické písmeno C a text: Chomutov, 15. 4. 2015.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Chomutov - VI. českoněmecká filatelistická výstava

Chomutov - VI. českoněmecká filatelistická výstava

Chomutov - VI. českoněmecká filatelistická výstava

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 11. 4. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223