200. výročí bitvy u Lipska - aršík

Datum vydání: 2. října 2013
Název emise: 200. výročí bitvy u Lipska - aršík
Nominální hodnota: 53 Kč
Katalogové číslo: A0788
Výtvarný návrh Zdeněk Ziegler
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:A1
Rozměr obrázu známky: 120 x 110 mm
Druh tisku: ocelotisk z ploché desky v barvě černé kombinovaný plnobarevným ofsetem

200. výročí bitvy u Lipska - aršík

Námět známky:

Obraz bitvy u Lipska
Bitva u německého Lipska, která se odehrála 16. – 19. října 1813, byla největší a rozhodující bitva napoleonských válek. Stála zde proti sobě armáda francouzského císaře Napoleona a spojenecká armáda Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska. Této velkolepé bitvy se zúčastnilo celkem půl milionu vojáků a nasazeno bylo přes dva tisíce děl. Až do první světové války to byl největší válečný konflikt světa. Koaliční armáda pod vedením Karla Filipa Schwarzenberga a několika dalších vysokých šlechticů čítala přes 300 tisíc mužů. Napoleonova slabší armáda čítala téměř 200 tisíc mužů.
První den bitvy byl pro obě strany neúspěšný a skončil patem. Druhý den obě strany organizovaly přeskupení a čekaly na posily. Francouzům přišlo na pomoc 14 tisíc vojáků a spojencům 145 tisíc. Třetí den bitvy koaliční armáda zaútočila na všech frontách. Tento střet trval přes devět hodin a vyžádal si obrovské ztráty na obou stranách. Když Napoleon viděl neúspěch své armády, chystal se ustoupit přes řeku Elster. Bohužel vinou vlastních vojáků došlo k předčasnému zničení mostu, který byl jedinou možnou cestou k úniku. Zbytek přeživší armády začal prchat směrem k Francii. Tato porážka měla katastrofální dopad na Napoleonovu nadvládu a výsledkem byla jeho definitivní porážka o dva roky později u Waterloo. Krátce na to se stal Napoleon vyhnancem na ostrově Elba. České země tuto výhru považovaly za svoji zásluhu, protože konfliktu u Lipska předcházela Napoleonova porážka u Chlumce u Ústí nad Labem. Kromě toho byl vrchní velitel spojenecké armády polní maršál Karel Filip Schwarzenberg. Ten byl považován za českého šlechtice. V žádné bitvě před tím ani potom nebylo zastoupeno tolik Čechů na vysokých velitelských postech, včetně těch nejvyšších (náčelníkem štábu byl maršál Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče). V roce 1913 byl odhalen u Lipska Památník bitvy národů.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

200. výročí bitvy u Lipska - aršík

200. výročí bitvy u Lipska - aršík

200. výročí bitvy u Lipska - aršík

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 3. 10. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2019 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223